Rola i zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej

15 stycznia 2018 | 10:00 - 15:00

| 355zł + VAT
7252002214_51aeca6dfa_c

Adresaci: koordynatorzy rodzinnej pieczy zastępczej zatrudnieni w jednostce Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie  na terenie powiatów.

Cele szkolenia:

1.Podniesienie kompetencji w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

2.Uzgodnienie wspólnej koncepcji rozumienia idei pieczy zastępczej.

3.Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk.

Prowadzący:

Specjalista organizacji pomocy społecznej i II stopnia w zakresie pracy socjalnej. Wieloletni praktyk w rządowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy i integracji społecznej. Od 2006 roku – metodyk pracy socjalnej, w tym pracy socjalnej z rodziną na stanowisku asystenta w Zakładzie Pracy Socjalnej UMCS w Lublinie. W latach 2007-2014 ekspert MPiPS w zakresie standaryzacji usług pomocy i integracji społecznej. Od 2015 roku biegły NIK ds. kontroli samorządu gminy i powiatu w obszarze pomocy społecznej i polityki prorodzinnej. Od lipca 2017 roku certyfikowany superwizor pracy socjalnej.

PROGRAM:

Część I. Formy zatrudnienia i czas pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

1. Zadaniowy czas pracy wg KP- prawa o obwiązki pracodawcy i pracownika, przykłady rozwiązań praktycznych oraz nieprawidłowości w zatrudnieniu w formie zadaniowego czasu pracy.

2. Zatrudnienie na podstawie umowy cywilno-prawnej; prawa o obowiązki zleceniodawcy
i zleceniobiorcy w tym obszarze.

Część II. Rola i zadania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

1. Udzielanie pomocy rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka pomocy
w realizacji zadań wynikających z pieczy zastępczej.

• Rola koordynatora w procesie komunikowania się w systemie rodzinnej pieczy zastępczej – zasady obiegu dokumentów oraz przepływu informacji.
  • Inicjowanie nowych form wsparcia dla rodzin z uwzględnieniem zasobów środowiska lokalnego.
  • Poszukiwanie źródeł finansowania różnych form wsparcia dla rodzin zastępczych
    i prowadzących rodzinne domy dziecka.
  • Partnerstwo zadaniowe na rzecz rozwoju i wzmocnienia pieczy zastępczej.

2. Przygotowanie we współpracy z asystentem rodziny i rodziną zastępczą lub rodzinnym domem dziecka planu pomocy dziecku.

• Rola i znaczenie planu pomocy dziecku przebywającemu w systemie pieczy zastępczej.
  • Specyficzne cechy planu w kontekście pokonania trudności życiowych i powrotu dziecka do rodziny biologicznej.
  • Podział zadań pomiędzy podmioty uczestniczące w przygotowaniu i realizacji planu pomocy dziecku.
  • Zasady współpracy z asystentem rodziny w opracowaniu i realizacji planu pomocy dziecku.

3. Pomoc rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domy dziecka w nawiązaniu wzajemnego kontaktu.

• Animacja grup samopomocowych i grup wsparcia.
  • Organizowanie imprez okolicznościowych dla rodzin zastępczych i dzieci w tych rodzinach.
  • Umożliwienie udziału rodzinom zastępczym i prowadzącym rodzinne domy dziecka w dyskusjach prowadzonych na forach internetowych oraz innych formach wymiany informacji i doświadczeń.

4. Zapewnienie rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinne domu dziecka dostępu do specjalistycznej pomocy dla dzieci, psychologicznej, reedukacyjnej i rehabilitacyjnej.

• Sieć współpracy z placówkami i podmiotami specjalistycznymi.
  • Opracowanie „Informatorium” – instytucji i podmiotów poradnictwa specjalistycznego z określeniem ich kompetencji i sposobów nawiązania kontaktu.
  • Pomoc w identyfikacji zasobów i deficytów rodziny.
  • Zasady współpracy w organizowaniu pomocy terapeutycznej dla rodzin z problemami
    w wychowaniu dzieci, w tym zasady motywowania do korzystania z porad specjalistów.

5. Zgłaszanie do ośrodków adopcyjnych informacji o dzieciach z uregulowaną sytuacją prawną, (w celu przysposobienia) pod rygorem rozwiązania stosunku pracy lub umowy o świadczenie usług, bez zachowania okresu wypowiedzenia w przypadku zaniechania tego obowiązku (art.79 ust.5 ustawy o wrispz).

• Opracowanie kryteriów gotowości dziecka do przysposobienia.
  • Zasady współpracy z OA, w tym potwierdzanie przyjętych zgłoszeń.

6. Udzielanie wsparcia pełnoletnim wychowankom rodzinnych form pieczy zastępczej.

• Ustalenie zasad i form współpracy z wychowankami.

7. Przedstawienie corocznego sprawozdania efektów pracy organizatorowi pieczy zastępczej.

• Prezentacja kierunków zmian w systemie pieczy zastępczej.
  • Identyfikacja głównych problemów do rozwiązania.
  • Prezentacja osiągnięć.
  • Wybrane elementy sprawozdania koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

CZĘŚĆ  III Dokumentowanie pracy koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

• Przy zgłoszeniu 2 i więcej osób z tej samej instytucji przyznany zostanie rabat w wysokości 15 zł/os.,
  • Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami  w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT.

15 stycznia 2018
355zł + VAT