• To event minęło.

Prawo budowlane – Nowe zasady realizacji inwestycji

Grudzień 11 | 09:00 - 15:00

excavators-581333_640

Na szkoleniu zostaną udzielone odpowiedzi na pytanie:

• jakie są obligatoryjne a jakie fakultatywne elementy postępowań administracyjnych po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego w przypadku postępowań inwestycyjnych?
• jak prawidłowo przygotować dokumentację oraz wypełnić formularze urzędowe związane z procesem inwestycyjnym?
• jakie są elementy procedury inwestycyjnej od projektu do zakończenia budowy?

Uczestnicy otrzymają praktyczny i łatwy w wykorzystaniu schemat prowadzenia postępowań mających na celu przygotowanie, prowadzenie i oddanie do użytkowania inwestycji
z uwzględnieniem zmian KPA, które weszły w życie 1 czerwca 2017r. oraz zapowiedzianych przez resort budownictwa zmian w ustawach związanych z procesem inwestycyjnym.

Do kogo skierowane jest szkolenie?

inwestorzy, osoby przygotowujące i prowadzące proces inwestycyjny, pracownicy organów administracji architektoniczno-budowlanej (starostw i urzędów wojewódzkich) wydający zgody budowlane.

Wieloletni pracownik administracji publicznej różnych szczebli. Urbanista z wykształcenia, praktyk w dziedzinie stosowania przepisów prawa regulujących procesy inwestycyjne: od planowania do realizacji z uwzględnieniem specustaw. Obecnie kierownik oddziału w dużym mieście na prawach powiatu wydającym decyzje administracyjne niezbędne w procesie inwestycyjnym: od warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego, przez pozwolenia na budowę po zezwolenia na realizację inwestycji drogowych. Autorka wielu publikacji w prasie branżowej (WSPÓLNOTA, WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA, GAZETA SAMORZĄDU I ADMINISTRACJI) oraz wykładowca zagadnień zagospodarowania przestrzennego i prawa budowlanego.

1. Przygotowanie projektu budowlanego, zgoda na odstępstwo od warunków technicznych, uzyskanie warunków podłączenia do sieci infrastruktury technicznej.
2. Terminy procesowe i ogólne zasady prowadzenia postępowań administracyjnych.
3. Wniosek i wezwanie do uzupełnienia braków formalnych:
• zakres wniosku o pozwolenie na budowę – zasady wypełniania obowiązującego wzoru wniosku oraz oświadczenia o dysonowaniu nieruchomością na cele budowlane,
• inne decyzje administracyjne jako obowiązkowe załączniki do wniosku o pozwolenie na budowę oraz zgłoszenia.
4. Przymiot strony w postępowaniu.
5. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania, formy zawiadomienia i zasady ich stosowania.
6. Wątpliwości co do stanu faktycznego i/lub prawnego sprawy.
7. Mediacja w celu wyjaśnienia i rozważenia okoliczności faktycznych i/lub prawnych sprawy – przesłanki stosowania, mediator, koszty.
8. Uzgodnienia w toku postępowania oraz posiedzenie w trybie współdziałania:
9. Ponaglenie w sytuacji bezczynności organu lub przewlekłości postępowania.
10. Decyzja o pozwoleniu na budowę.
11. Zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołana przez strony postępowania.
12. Rygor natychmiastowej wykonalności, decyzja wykonalna, ostateczna lub prawomocna.
13. Postępowanie wyjaśniające w ramach rozpatrywania odwołania.
14. Milcząca zgoda a zgłoszenia budowlane.
15. Skutki prawne decyzji o pozwoleniu na budowę:
• dziennik budowy lub zwolnienie z jego prowadzenia,
• zgłoszenie rozpoczęcia robót budowlanych,
• dokumentowanie procesu budowy.
16. Istotne i nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego.
17. Zgłoszenie zakończenia budowy.
18. Pozwolenie na użytkowanie czy „milcząca zgoda” nadzoru budowlanego?
19. Kiedy można prowadzić legalnie roboty budowlane bez pozwolenia na budowę?
20. Samowola budowlana – legalizacja lub sankcje.
21. Projekt Kodeksu urbanistyczno-budowlanego – prace nad nowymi zasadami prawnymi inwestowania.

Grudzień 11

Lublin