URLOPY RODZICIELSKIE PO ZMIANACH – PRZEPISY PRZEJŚCIOWE

Regulacje okresu przejściowego odnoszą się do pracowników, którzy w dniu wejścia nowej ustawy w życie, tzn. 2 stycznia 2016 r. będą korzystać z urlopów związanych
z rodzicielstwem udzielonych jeszcze na „starych zasadach”, tj.:

• dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo jego części,
  • ​dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego albo jego części,
  • urlopu rodzicielskiego albo jego części,
  • części urlopu wychowawczego

lub też z obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym można korzystać z urlopu wychowawczego.

Jeśli w dniu wejścia w życie ustawy pracownik korzysta z:

• dodatkowego urlopu macierzyńskiego (lub z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego) albo z części takich urlopów – dotyczyć go będą przepisy
    a więc również terminy składania wniosków obowiązujące przed 2 stycznia 2016 r.:
    – wniosek o udzielenie drugiej części dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo drugiej części dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z drugiej części urlopu,
    – wniosek w sprawie łączenia korzystania z dodatkowych urlopów z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takich urlopów należy złożyć w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy,
  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo z dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego – będzie miał prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze odpowiadającym różnicy między nowym wymiarem urlopu rodzicielskiego (32 albo 34 tygodnie) a wymiarem udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.
    W takim przypadku wniosek o urlop rodzicielski będzie można złożyć nie później niż do dnia zakończenia udzielonego dodatkowego urlopu macierzyńskiego albo dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Przykład: pracownica korzystająca w dniu wejścia w życie ustawy z części dodatkowego urlopu macierzyńskiego udzielonego na jedno dziecko w wymiarze 2 tygodni będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 30 tygodni (32-2).

• części urlopu rodzicielskiego – będzie mógł złożyć wniosek o udzielenie kolejnej części takiego urlopu na „starych zasadach”, w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z kolejnej części tego urlopu. Natomiast przy występowaniu o następne części urlopu rodzicielskiego będą obowiązywały go już „nowe zasady” i zachowanie nowego 21-dniowego terminu na złożenie wniosku.
    Jeśli przed wejściem nowej ustawy w życie pracownik skorzystał z 1 części urlopu rodzicielskiego i po 2 stycznia 2016 r. będzie chciał zawnioskować o kolejne, będzie miał prawo do jeszcze 3 części (w sumie 4), czyli tak jak określają to nowe przepisy (nie na „starych zasadach”, czyli do skorzystania z tego urlopu w maksymalnie 3 częściach).
  • urlopu rodzicielskiego albo części takiego urlopu – będzie mógł złożyć wniosek
    (o łączenie korzystania z tego urlopu z wykonywaniem pracy u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy) na „starych zasadach”, czyli w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy.
    Do takiego pracownika będą natomiast miały zastosowanie nowe przepisy w zakresie wydłużenia wymiaru urlopu rodzicielskiego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej w trakcie korzystania z takiego urlopu.
  • części urlopu wychowawczego – będzie mógł złożyć pisemny wniosek o kolejną część tego urlopu na „starych zasadach”, czyli na dwa tygodnie przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego, natomiast przy występowaniu o następne części będą go obowiązywały „nowe zasady” i zachowanie nowego 21-dniowego terminu na złożenie wniosku.
    Do pracownika, który skorzystał z 1 części urlopu wychowawczego przed wejściem  w życie nowej ustawy i 2 stycznia 2016 r. pozostaje na takim urlopie będą miały zastosowanie „nowe zasady” tzn. będzie on mógł skorzystać z tego urlopu maksymalnie do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat        (a nie jak na „starych zasadach” – do ukończenia przez dziecko 5 roku życia).
  • obniżenia wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego – będzie mógł złożyć kolejny pisemny wniosek w tej sprawie, na „starych zasadach”, na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy.

Ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1268)

AKTUALNE PRZEPISY – KODEKS PRACY 2016

Źródło : www.mpips.gov.pl

Lista zmian w przepisach o urlopach rodzicielskich jest znacznie większa. Nieprawidłowości w udzieleniu urlopu ponosi zakład pracy. Dlatego też zapraszamy na szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2016 r., którego zagadnienia będą dotyczyć najnowszych zmian w prawie pracy, także  w zakresie urlopów pracowników ( link).Zakres tematyczny tego szkolenia jest szerszy, gdyż obejmuje również tematykę dt. zmian w umowach terminowych. Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Rzeszów

Serdecznie zapraszamy.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski