PRAWO WODNE – POSTĘPOWANIE W SPRAWIE NARUSZENIA STOSUNKÓW WODNYCH W NOWYM PRAWIE WODNYM

Grudzień 18 | 10:00 - 15:00

river-2380984_640

Cel szkolenia: przekazanie wiedzy na temat nowego prawa wodnego, przyczyn zmian, omówienie zmian w stosunku do dotychczasowego stanu prawnego

Adresaci: Pracownicy Starostw, Powiatów, Gmin, Urzędów Marszałkowskich, Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, Urzędów Miejskich oraz osób zainteresowanych tematyką nowego prawa wodnego i powiązanych aktów prawnych.

Prowadzący szkolenie: Radca prawny, właściciel Kancelarii prawnej, specjalista z zakresu prawa wodnego, autor licznych publikacji z zakresu prawa wodnego, doktorantka UMCS w Lublinie – rozprawa doktorska poświęcona zagadnieniom nowego prawa wodnego, certyfikowany Project Manager

1. Regulacja postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych w nowej ustawie Prawo wodne – art. 234 i 235 ustawy.
2. Przesłanki orzekania o naruszeniu stosunków wodnych
a) Pojęcie zmiany stanu wody na gruncie
b) Pojęcie szkody
c) Związek przyczynowo- skutkowy pomiędzy zmianami stanu wody na gruntach a wystąpieniem szkody na gruntach sąsiednich
d) Pojęcie nieruchomości sąsiedniej
e) Wina właściciela nieruchomości w naruszeniu stosunków wodnych
a przesłanki odpowiedzialności.
3. Zastosowanie przepisów k.p.a. w sprawach o naruszenie stosunków wodnych,
a) Cele postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych
b) Właściwość organów w sprawie naruszenia stosunków wodnych na podstawie art. 21 k.p.a.
c) Tryb wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia stosunków wodnych – zmiana od 01.01.2018 r.
d) Cechy decyzji w sprawie naruszenia stosunków wodnych w nowym prawie wodnym – zmiana od 01.01.2018 r.
e) Obligatoryjny charakter dowodu z opinii biegłego w sprawie o naruszenie stosunków wodnych
4. Elementy decyzji w sprawie naruszenia stosunków wodnych
a) rodzaje obowiązków możliwych do nałożenia na właściciela nieruchomości, który spowodował zmiany stanu wód (obowiązek restytucyjny i prewencyjny), wzajemna relacja między obowiązkiem restytucyjnym (subsydiarnym) a prewencyjnym (głównym), możliwość jednoczesnego nałożenia obu w/w obowiązków
b) obowiązek określania w decyzji w przedmiocie naruszenia stosunków wodnych terminu przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom – zmiana od 01.01.2018 r.
c) wydanie decyzji w sprawie naruszenia stosunków wodnych a interes prawny lub obowiązek innych podmiotów
d) postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia stosunków wodnych
a inne postępowania, w tym cywilne
e) konieczność precyzyjnego określenia obowiązku przywrócenia stosunków wodnych na gruncie a wykonalność decyzji
f) wykonywanie decyzji w sprawie naruszenia stosunków wodnych – egzekucja obowiązków nałożonych decyzją w sprawie naruszenia stosunków wodnych
g) nakaz przywrócenia stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom a konieczność uzyskania pozwolenia wodnoprawnego albo dokonania zgłoszenia wodnoprawnego
5. Przedawnienie w sprawie naruszenia stosunków wodnych – zmiana od 01.01.2018 r.
6. Zawieranie ugód dotyczących stosunków wodnych
a. Przedmiot ugody w prawie wodnym dotyczącej stosunków wodnych
b. Charakter ugody „wodnoprawnej” jako czynności przekraczającej zwykły zarząd i skutki takiej kwalifikacji
c. Ugoda „wodnoprawna” – ugoda w rozumieniu prawa cywilnego czy administracyjnego?
d. Elementy publicznoprawne i prywatnoprawne ugody „wodnoprawnej”, forma ugody
e. Rola organów administracji publicznej w procesie zawierania ugody „wodnoprawnej”
• procedura zatwierdzenia ugody: wszczęcie postępowania w sprawie zatwierdzenia, forma zatwierdzenia, właściwość organów, skutki braku zatwierdzenia ugody
• kontrola realizacji postanowień ugody wodno prawnej