Oceny oddziaływania na środowisko i decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach

11 stycznia 2018 | 08:00 - 16:00

trento-1335426_640

Podczas szkolenia uczestnicy poznają praktyczne aspekty stosowania Oceny Oddziaływania na Środowisko, która uległa ważnym zmianom od 1 stycznia 2017 r.

Do kogo skierowane jest szkolenie?

Pracownicy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, pracownicy gmin, stacji sanitarno-epidemiologicznych, projektanci, kierownicy budów, inspektorzy nadzoru inwestorskiego, inwestorzy, deweloperzy, biura projektowe, wykonawcy robot budowlanych.

Doświadczony trener i specjalista z dziedziny ochrony środowiska i gospodarki odpadami. Pracownik i współpracownik organów administracji, inwestorów oraz firm konsultingowych i projektowych. Powoływany na funkcję biegłego i eksperta w postępowaniach dotyczących ochrony środowiska. Prowadził szkolenia dla organów administracji każdego szczebla, inwestorów, firm budowlanych i doradczych.

I. Powitanie, informacje techniczne i organizacyjne

II. Ocena oddziaływania na środowisko (OOŚ)

1. OOŚ – definicja, cele, rodzaje, podstawowe zasady, zasadnicze etapy

2. Podstawy prawne systemu ocen oddziaływania na środowisko: prawo krajowe
i międzynarodowe

3. Przedmiot OOŚ – definicja „przedsięwzięcia”, typy przedsięwzięć, OOŚ a samowole budowlane i „przedsięwzięcia powiązane technologicznie”

4. Przedsięwzięcia podlegające przepisom o OOŚ; kwalifikacja przedsięwzięć w oparciu
o wymagania przepisów krajowych i europejskich w świetle doświadczeń praktycznych i orzecznictwa

III. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (DoŚU)

1. Charakter prawny DoŚU

2. Miejsce DoŚU w procedurze inwestycyjnej

3. Zawartość wniosku o wydanie DoŚU, treść i zawartość postanowień i decyzji

4. Przebieg i udokumentowanie procedury wydawania DoŚU

5. Przesłanki odmowy wydania DoŚU

6. Zawartość DoŚU a późniejsze etapy procesu inwestycyjnego

7. Egzekucja wymagań DUŚ na etapie wydawania decyzji inwestycyjnych (np. pozwolenia na budowę, ZRID), na etapie oddawania do użytkowania oraz na etapie realizacji, użytkowania lub eksploatowania przedsięwzięcia

8. Zmiana DUŚ: przesłanki wskazujące na konieczność zmiany DUŚ, relacje pomiędzy DUŚ a ponowną OOŚ na etapie decyzji inwestycyjnych

IV. Ponowna ocena oddziaływania na środowisko

1. Charakter prawny i merytoryczny ponownej OOŚ

2. Miejsce ponownej OOŚ w procedurze inwestycyjnej

3. Relacja pomiędzy DoŚU a ponowną OOŚ

4. Przebieg i udokumentowanie procedury ponownej OOŚ

5. Odstępstwa od DoŚU na etapie ponownej OOŚ

V. Ocena oddziaływania na obszary Natura 2000 – aspekt proceduralny

1. Działania i przedsięwzięcia podlegające ocenie oddziaływania na obszary Natura 2000

2. Kwalifikowanie działań i przedsięwzięć do oceny oddziaływania na obszary Natura 2000

3. Specyfika ocen oddziaływania na obszar Natura 2000

4. Przebieg i udokumentowanie procedury oceny oddziaływania na obszary Natura 2000

5. Status prawny zaświadczeń RDOŚ dotyczących oddziaływania na obszary Natura 2000

VI. Udział społeczeństwa w ochronie środowiska

1. Uprawnienia stron postępowania i podmiotów na prawach strony w procedurze OOŚ i innych procedurach dotyczących ochrony środowiska

2. Informowanie społeczeństwa o etapach postępowania OOŚ

3. Udział organizacji ekologicznych w postępowaniach OOŚ

VII. Karty informacyjne przedsięwzięć (KIP) i raporty o oddziaływaniu na środowisko (ROŚ)

1. Miejsce i rola KIP w postępowaniach administracyjnych

2. Wymagania prawne wobec KIP i ROŚ

3. Charakter prawny KIP i ROŚ

VIII. OOŚ w kontekście realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków UE

1. System oceny środowiskowej projektów aplikujących o wsparcie ze środków UE

2. Częste błędy w dokumentacji OOŚ projektów finansowanych ze środków UE

3. Status prawny zaświadczeń RDOŚ i innych organów, które są wydawane dla potrzeb oceny środowiskowej projektów aplikujących o wsparcie ze środków UE

VI. Podsumowanie zajęć, rozdanie zaświadczeń, prośba o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej.

Udzielamy rabatu – 15 zł/os. w przypadku zgłoszenia min. 2 osób z jednej instytucji

11 stycznia 2018

Zielona Góra