NOWE PRZEPISY PRZEWOŻENIA DZIECI W FOTELIKACH

W maju 2015 roku  weszła w życie kolejna nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym.  Zmiany dotyczą przewożenia osób w pojazdach ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym wdraża  przepisy Unii Europejskiej, a w szczególności dyrektywę wykonawczą Komisji 2014/37/UE z dnia 27 lutego 2014 r. dotyczącą przewożenia dorosłych i dzieci. Ustawa w niektórych przypadkach zaostrza wymagania, w innych zaś wprowadza liberalizację przepisów.

Obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach bez względu na wiek (dotychczasowa granica 12 lat została zniesiona)
W porównaniu do dotychczasowych przepisów zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu. To oznacza, iż  w foteliku należy przewozić dziecko poniżej 150 cm wzrostu. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Dodatkowo nowe przepisy wprowadzają też zakaz przewożenia dziecka w wieku poniżej 3 lat w pojeździe niewyposażonym w pasy bezpieczeństwa i fotelik lub w pasy bezpieczeństwa i inne urządzenie przytrzymujące.

Odstępstwa od reguły

Dzieci o wzroście 135–150 cm podczas przewożenia na tylnym siedzeniu mogą być przypięte za pomocą pasów bezpieczeństwa, a więc bez fotelika jeżeli ważą więcej niż 36 kg. Powyższe wyłączenie nie dotyczy przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

 

 

Nie dotyczyć to będzie sytuacji  przewożenia dziecka na przednim siedzeniu pojazdu, co powinno każdorazowo odbywać się z wykorzystaniem fotelika lub urządzenia przytrzymującego.

Dzieci, które przewożone są taksówką, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, pojazdem Policji, Straży Granicznej lub straży miejskiej/ gminnej bądź też posiadające zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do przewożenia w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci  nie muszą korzystać z tych urządzeń.

 

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski

Ułatwienia dostępu