Co reguluje ustawa o ochronie danych osobowych?

Szkolenia - Cognitio Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń

Ustawa o ochronie danych osobowych chroni osoby fizyczne, których dane osobowe są lub mogą być przetwarzane  przez różne podmioty, instytucje, organizacje. Ustawa szczegółowo określa zasady postępowania z tymi danymi, które posiada organizacja. Wskazuje warunki przetwarzania danych, czyli co musi zrobić organizacja, aby można było powiedzieć, że legalnie, zgodnie z prawem, przetwarza te dane, a także określa prawa osób, których dane posiada.

Ustawa ma zapobiegać sytuacjom nadużywania danych osób fizycznych. Dodatkowo w ustawie zostały określone kompetencje organu do spraw ochrony danych osobowych, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych . Należy pamiętać, że posiadanie danych osobowych nakłada na administratorów danych osobowych także inne obowiązki takie jak:

• obowiązek ochrony tych danych (zabezpieczenia ich przed dostępem do nich osób trzecich),
  • obowiązek informacyjny wobec osób, których dane posiadamy (informowania, że mamy te dane i do jakich celów je wykorzystujemy),
  • obowiązek rejestracyjny (czyli zgłoszenia informacji o danych do rejestru prowadzonego przez GIODO).

Posiadając dane osobowe należy dbać o ich bezpieczeństwo, aby nie dostały się w posiadanie innych osób i podmiotów, a także żeby były aktualne. Należy również  spełnić szereg innych obowiązków, które nakłada ustawa takich jak obowiązek rejestracyjny. Obowiązek rejestracyjny nie zawsze będzie dotyczył organizacji, bo być może nie posiadamy danych, które wymagają zgłoszenia do GIODO.