23 lipca 2018 | 09:00 - 17:00

Adresaci: Osoby zajmujące się archiwizacją w zakładach oraz prowadzące archiwum zakładowe w urzędach i innych instytucjach, wszyscy zainteresowani tematyką szkolenia, Pracownicy działów administracyjnych, HR, sekretariatów.

Prowadzący:
Specjalista ds. archiwizacji i zarządzania dokumentacją. Absolwentka studiów magisterskich na UMCS w Lublinie, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz licznych kursów archiwalnych i metodycznych, organizowanych przez Krajowe Centrum Edukacji Archiwalnej SAP i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Na co dzień współpracuje z  archiwami państwowymi, dzięki czemu wiedza przekazywana podczas szkoleń jest zawsze aktualna i zgodna z najnowszymi przepisami. Od wielu lat tworzy i wdraża przepisy kancelaryjne, a także prowadzi szkolenia, warsztaty, konsultacje i prace archiwizacyjne na terenie całego kraju, dzięki czemu szkolenia charakteryzują się wysokim stopniem wiedzy praktycznej. Regularnie pracuje na zlecenie jednostek administracji rządowej i samorządowej, prowadząc archiwa zakładowe i składnice akt ministerstw, urzędów centralnych, samorządowych jednostek administracyjnych i firm prywatnych. Współpracowała m.in. z Polska Akademią Nauk, Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Sportu, Generalną i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, WFOŚiGW, Lasami Państwowymi, Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów, teatrami, instytucjami kultury, placówkami oświatowymi i medycznymi, ośrodkami naukowo-badawczymi. Specjalizuje się w szkoleniach z zakresu archiwizacji dokumentów, obiegu i zarządzania dokumentacją w jednostce, prowadzenia archiwów zakładowych i składnic akt oraz stosowania przepisów kancelaryjnych w praktyce.

Program szkolenia: Archiwum Zakładowe: rozporządzenie RODO, nowa ustawa ODO oraz zmiany w prowadzeniu akt osobowych od 1 stycznia 2019 roku.

Sesja 1 – Informacje wstępne. Podstawy prawne. Instrukcja Kancelaryjna.

1. Podstawy prawne postępowania z dokumentacją;
  2. Materiały archiwalne i dokumentacja niearchiwalna;
  3. Ważniejsze obowiązki aktotwórców;
  4. Dokumentacja tworząca i nietworząca akt sprawy;
  5. Podział dokumentacji na kategorie archiwalne;
  6. Systemy kancelaryjne: dziennikowy, bezdziennikowy, mieszany;
  7. Udział komórek innych niż merytoryczne w załatwianiu sprawy;
  8. Czynności kancelaryjne w systemie tradycyjnym;
  9. Znakowanie teczek i spraw;
  10. Postepowanie z dokumentacją w przypadku ustania działalności podmiotu lub jego reorganizacji;
  11. Pytania i odpowiedzi./Ćwiczenia praktyczne.

Sesja  2 – Jednolity Rzeczowy Wykaz Akt.

1. JRWA – budowa i przeznaczenie;
  2. Tworzenie wykazu akt;
  3. Kategorie archiwalne. Jak liczyć okres przechowywania?
  4. Rozszerzanie i modyfikacja; Schemat rozbudowy JRWA. Mechanizm tworzenia podziału rzeczowego;

Sesja 3 – Organizacja i zasady działania archiwum zakładowego i składnicy akt.

1. Cele i zadania archiwum zakładowego i składnicy akt;
  2. Planowanie i sprawozdawczość archiwum zakładowego (przykładowy roczny harmonogram prac);
  3. Personel archiwum zakładowego i składnicy akt;
  4. Lokal i wyposażenie archiwum zakładowego i składnicy akt;
  5. Przejmowanie akt z komórek organizacyjnych; odmowa przyjęcia dokumentacji;
  6. Etapy porządkowania dokumentacji;
  7. Porządkowanie akt kat. A;
  8. Porządkowanie dokumentacji kat. B;
  9. Gromadzenie i układanie akt w archiwum zakładowym lub składnicy akt;
  10. Udostępnianie akt;
  11. Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej;
  12. Przekazywanie materiałów archiwalnych do archiwum państwowego;
  13. Kontrola archiwum zakładowego;
  14. Postępowanie z dokumentacją w przypadku likwidacji jednostki prowadzącej/likwidacji komórki organizacyjnej;

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
– cena zawiera: materiał szkoleniowe, notes, długopis, przerwa kawowa oraz lunch dla każdego uczestnika
– udzielamy rabatu 20 zł/os. w przypadku zgłoszenia min. 2 osób z jednej instytucji
– zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT.,
– w razie braku potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na adres podany w karcie zgłoszenia zalecamy kontakt telefoniczny celem upewnienia się, że zgłoszenie dotarło.

23 lipca 2018

Centrum Szkoleń i Innowacji, Aleje Racławickie 8