ŚRODKI TRWAŁE I AMORTYZACJA w 2019 r.

11 stycznia 2019 | 10:00 - 15:00

Cel szkolenia:

• Celem szkolenia jest przedstawienie uregulowań podatkowych w zakresie ewidencji ŚT i WNiP oraz amortyzacji obowiązujących w 2019 r.
  • Szkolenie ma formę warsztatów, na których zostaną przedstawione praktyczne problemy w oparciu o określone stany faktyczne oraz optymalizację podatkową w tym zakresie.
  • Szkolenie zapewnia także zapoznanie się ze zmianami prawnymi oraz z aktualnym orzecznictwem i interpretacjami

Korzyści dla uczestników:

• Podstawową korzyścią dla Uczestników szkolenia jest poznanie aktualnych przepisów podatkowych, najnowszego orzecznictwa oraz wyjaśnień MF.
  • Szkolenie charakteryzuje praktyczne podejście do problemów pojawiających się w na gruncie podatku dochodowego CIT oraz KŚT i jest w dużej mierze oparte na zasadzie: problem – rozwiązanie problemu.
  • Szkolenie zapewnia niezbędną wiedzę praktyczną konieczną do prawidłowego rozliczania zobowiązań podatkowych oraz przedstawia możliwą optymalizację podatkową.

Profil uczestnika:

• Główni Księgowi, pracownicy księgowości dokonujący księgowań i rozliczeń podatkowych;
  • Pracownicy Działów odpowiedzialnych za prawidłowe rozliczanie ŚT i WNIP
  • Pracownicy jednostek samorządowych
  • Dyrektorzy Finansowi i Ekonomiczni odpowiedzialni za prawidłowe rozliczanie zobowiązań podatkowych.

I. Zmiany w rozliczaniu ŚT od 2019 r.:

• Nowy limit wyłączenia z KUP odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych;
  • Wprowadzenie limitu na zaliczanie do KUP opłat z tytułu leasingu samochodów osobowych;
  • Rozróżnienie kwot w zakresie samochodów elektrycznych i pozostałych;
  • Przepisy przejściowe związane ze zmianami: odpisy amortyzacyjne od posiadanych samochodów osobowych, zawarte umowy leasingu w latach poprzednich, sposoby wyliczania NKUP

II.Pojęcie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz ich ewidencja:

• definicja środków trwałych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych,
  • samochody – jako specyficzne środki trwałe,
  • likwidacja środków trwałych,
  • sprzedaż i nieodpłatne przekazanie środków trwałych,
  • niskocenne składniki majątku trwałego,
  • ewidencja środków trwałych – przykłady prawidłowego sporządzania,
  • wartości niematerialne i prawne.

III. Ustalanie wartości początkowej ŚT i WNIP:

• ustalanie wartości początkowej środków trwałych – zakup, wytworzenie, nieodpłatne otrzymania,
  • ustalanie wartości początkowej środków trwałych przyjętych na drodze zakupu z importu (wartość celna, różnice kursowe, opłaty celne, itd.),
  • środki trwałe przyjęte w leasing, najem i dzierżawę – składniki majątku i koszty ich eksploatacji,
  • remonty, ulepszenia, naprawy, części składowe i peryferyjne – jako składniki kosztów eksploatacji środków trwałyc

IV Zasady amortyzacji ŚT i WNIP

• pojęcie amortyzacji i odpisów amortyzacyjnych,
  • metoda liniowa (przykłady),
  • metoda degresywna (przykłady),
  • metoda jednorazowa (przykłady),
  • amortyzacja indywidualna (przykłady)
  • nietypowe zdarzenia (zawieszenia działalności, środki nieamortyzowane, przekwalifikowania, używanie sezonowo, itp.).

V  Problemy związane z amortyzacją ŚT i WNIP:

• ulepszenie a remont;
  • likwidacja ŚT;
  • utrata ŚT i inne nieprzewidziane zdarzenia faktyczne;
  • amortyzacja budynków – zasady;
  • ograniczenie zaliczania do KUP amortyzacji samochodów osobowych;
  • pomoc de minimis w przypadku amortyzacji.
  1. Dyskusja z uczestnikami.

Prowadzący szkolenie:

Doradca Podatkowy, Prawnik, Absolwentka i stypendystka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Posiada 14-letnie doświadczenie w zakresie podatków, które zdobyła pracując w kancelarii prawno – podatkowej oraz międzynarodowej firmie konsultingowej. Obecnie właścicielka Kancelarii Podatkowej TAX & BUSINESS. Specjalistka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym rozliczeń transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi – Transfer Pricing oraz podatku u źródła, a także podatku od towarów i usług. Współautorka książek: “Dokumentacja VAT”, „Komentarz do podatku dochodowego od osób prawnych” – wydanie:2008 i 2010 oraz autorka licznych publikacji prasowych, w tym w Gazecie Prawnej oraz Przeglądzie Podatkowym.

Informacje organizacyjne:

1. przy min. 2 osobach z jednej organizacji udzielamy rabatu – 20  zł/osoba.

2. cena zawiera zapewnienie materiałów szkoleniowych, przerwy kawowej, lunch oraz materiałów piśmienniczych.

3. zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT

11 stycznia 2019

Gdańsk