• To event minęło.

Praktyczne aspekty postępowania ze skargami i wnioskami oraz petycjami w świetle Ustawy o petycjach.

26 września 2018 | 10:00 - 15:00

Szkolenia - Cognitio Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń

Cel szkolenia –   przedstawienie zagadnień dotyczących skarg i wniosków, poszerzenie tematyki o praktyczne aspekty oraz wyeliminowanie  w bieżącej pracy nieprawidłowości i uchybień,  które powodują kierowanie skarg oraz prawidłowe postępowanie z wnioskami oraz omówienie zasad składania i rozpatrywania petycji oraz sposób postępowania organów.

Adresaci: kierownicy komórek organizacyjnych nadzorujących zagadnienia skarg i wniosków  oraz pracownicy zajmujący się organizacją przyjmowania, rozpatrywania skarg i wniosków oraz prowadzeniem   obowiązującej dokumentacji.  Tematyka dotyczy  administracji rządowej i samorządowej oraz   rządowych i samorządowych  jednostek organizacyjnych a także organizacji i instytucji społecznych realizujących zadania z zakresu administracji publicznej.

Zajęcia prowadzone są  w oparciu o  obowiązujące przepisy prawa oraz praktyczną ich realizację.

Materiały szkoleniowe – wzory – przydatne  w bieżącej pracy.

Warto zainteresować się tą tematyką z uwagi na kontrole prowadzone przez nadzór wojewody, Najwyższą Izbę Kontroli oraz publikacje medialne. Ustawa o petycjach  wnosi nowe elementy w zakresie postępowania przez podmiot rozpatrujący petycje.

P r o g r a m

1.Omówienie zagadnień organizacyjno –technicznych

– przepisy prawne dotyczące skarg i wniosków

– uregulowania wewnętrzne

2.Pojęcie skargi i wniosku

3.Organy właściwe do rozpatrywania.

4.Wnoszenie oraz przyjmowanie skarg i wniosków

– tryb bezpośredni

– tryb pośredni

5.Kwalifikacja – dekretacje przełożonych

6.Przekazywanie skarg i wniosków do właściwych organów

7.Terminy rozpatrywania – przedłużanie

8.Prowadzenie obowiązującej dokumentacji

– centralny rejestr skarg i wniosków

– akta poszczególnych spraw

9.Rozpatrywanie merytoryczne

– prowadzenie postępowania wyjaśniającego

– dokumentowanie czynności –protokół ,notatka służbowa

10.Przygotowanie odpowiedzi skarżącemu lub wnioskodawcy

w przypadku

-bezzasadności –zmiany KPA w tym zakresie

-zasadności skargi lub wniosku

11.Postępowanie  z anonimami

12.Sprawozdania i oceny przyjmowania,załatwiania  skarg

i wniosków

13.Podejmowane działania zmierzające do usunięcia

przyczyn skarg oraz wykorzystywanie wniosków do poprawy

działania  odcinków pracy  administracji

14.Omówienie Ustawy z dnia 11 lipca 2014  o   petycjach

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

– cena zawiera: materiał szkoleniowe, notes, długopis, przerwa kawowa oraz lunch dla każdego uczestnika
– udzielamy rabatu 20 zł/os. w przypadku zgłoszenia min. 2 osób z jednej instytucji
– zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT.,
– w razie braku potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na adres podany w karcie zgłoszenia zalecamy kontakt telefoniczny celem upewnienia się, że zgłoszenie dotarło.

26 września 2018
, , , ,