PODRÓŻE SŁUŻBOWE KRAJOWE I ZAGRANICZNE

29 maja 2019 | 10:00 - 15:00

Głównym celem szkolenia jest omówienie zagadnień poprawnego skierowania oraz rozliczenia pracownika z podróży służbowej.

Plan szkolenia

Pojęcie podróży służbowej w świetle przepisów Kodeksu Pracy

• jak zdefiniowana jest podróż służbowa?

• jakie zapisy wprowadzić do umowy o pracę aby podróż pracownika była podróżą służbową?

• jakie wprowadzić zapisy do układu zbiorowego itp. aby pracodawca mógł swobodnie regulować wysokość przysługującej diety?

• czy pracodawcy mogą sami ustalać warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej?

• czy istnieje obowiązek pisemnego zlecenia wyjazdu pracownika w podróż służbową?

• czy polecenie wyjazdu służbowego musi być potwierdzone przez jednostkę, w której pracownik realizował zadania służbowe?

Rozliczanie podróży służbowych

Wspólne przepisy dotyczące krajowych i zagranicznych podróży służbowych

• jakie należności przysługują pracownikowi z tyt. podróży służbowej?

• czy pracownikowi należy się zwrot za wyżywienie?

• czy samowolna zmiana środka transportu w podróży jest podstawą do zwrotu poniesionych  kosztów?

• jakie należy spełnić warunki aby pracownik mógł odbyć podróż prywatnym samochodem?

• czy pracownikowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów w przypadku utraty np. biletu na przejazd PKP?

• czy pracodawca ma obowiązek zwrócić pracownikowi wydatki za przejazd płatną autostradą lub za płatny parking?

• czy pracodawca ma prawo odmówić zwrotu poniesionych wydatków jeżeli pracownik rozliczył się po terminie?

Podróż krajowa

Dieta:

• jaka wysokość diety przysługuje pracownikowi, który powrócił z podróży w tej samej dobie?

• jaka wysokość diety przysługuje pracownikowi, który przebywał w podróży kilka dni?

• jakie sytuacje powodują, że dieta pracownikowi  nie przysługuje?

• o ile należy pomniejszyć wysokość diety, w przypadku gdy w hotelu zapewniono pracownikowi śniadanie?

• czy rozpoczęcie podróży służbowej w dniu wolnym daje pracownikowi prawo do diety?

Koszt noclegu:

• w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje zwrot kosztów noclegu a kiedy ryczałt?

• czy kierowcy należy wypłacić ryczałt za nocleg w przypadku kiedy pracodawca wyposażył samochód w miejsce do spania?

• czy powstanie u pracownika przychód w przypadku zwrotu kosztu noclegu powyżej określonego limitu?

• w jakich sytuacjach pracodawca może odmówić wypłaty ryczałtu?

Koszty dojazdów:

• w jakich sytuacjach pracownikowi przysługuje zwrot kosztów dojazdu a kiedy ryczałt?

• w jakich sytuacjach pracodawca może odmówić wypłaty ryczałtu?

Podróż zagraniczna

• jak liczyć czas podróży zagranicznej w zależności od środka transportu?

• jak liczyć czas łącznej podróży służbowej połączonej z odbyciem podróży krajowej?

• jak udokumentować moment przekroczenia granicy poszczególnych państw?

Dieta:

• na jaki cel przeznaczona jest dieta?

• czy istnieje możliwość wypłaty diety niższej niż z rozporządzenia?

• czy zapewnione śniadanie w cenie noclegu ma wpływ na wysokość diety?

• jakie sytuacje zwalniają z obowiązku wypłaty diety?

Koszty przejazdów i dojazdów:

• jaka wysokość ryczałtu przysługuje pracownikowi, któremu zapewniono dojazd do hotelu z lotniska?

• czy pracownikowi można zwrócić faktyczne koszty poniesione w związku z dojazdem środkami komunikacji miejscowej?

• w jakich sytuacjach ryczałt nie przysługuje?

Koszty noclegu:

• jaka wysokość zwrotu przysługuje pracownikowi za nocleg?

• czy zwrot wyższych kosztów niż ustalony limit wygeneruje u pracownika przychód?

Zaliczki pieniężne

• czy pracodawca ma obowiązek wypłacić zaliczkę w przypadku podróży krajowej lub zagranicznej?

• czy w przypadku zaliczki na podróż zagraniczną wypłacamy ją w walucie obcej czy polskiej?

• po jakim kursie należy rozliczyć zwrot kosztów poniesionych w podróży zagranicznej?

Rozliczanie czasu pracy w podróży służbowej

• jak rozliczyć czas pracy w podróży służbowej?

• czy dojazd i powrót z podróży przypadającej poza godzinami pracy należy wliczyć do czasu pracy?

• ile godzin odpoczynku należy zapewnić pracownikowi po zakończonej podróży służbowej?

kiedy powstaną nadgodziny w podróży służbowej i jak je zrekompensować?

Panel dyskusyjny

Prowadzący szkolenie:  Menager, doświadczony praktyk z wieloletnim stażem pracy w dziale kadr i płac, zajmujący się na co dzień zagadnieniami związanymi z prawem pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wynagrodzeniami z tytułu umowy o pracę i umów cywilnoprawnych, oraz zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.

Nauczyciel w szkołach policealnych na kierunku rachunkowość – wynagrodzenia i podatki , trener i wykładowca szkoleń w zakresie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ,  wynagrodzeń i podatków.

Absolwentka studiów pedagogicznych, ekonomicznych oraz studiów podyplomowych  o kierunkach: Nowoczesne Zarządzanie Kadrami, Zarządzanie w Sektorze Publicznym , Mediator of biznes, oraz licznych kursów i szkoleń w tej tematyce.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

– cena zawiera: materiał szkoleniowe, notes, długopis, przerwa kawowa oraz lunch dla każdego uczestnika
– udzielamy rabatu 20 zł/os. w przypadku zgłoszenia min. 2 osób z jednej instytucji
– zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT.,
– w razie braku potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na adres podany w karcie zgłoszenia zalecamy kontakt telefoniczny celem upewnienia się, że zgłoszenie dotarło.

29 maja 2019

Białystok