OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE DOTYCZĄCE RADNYCH,WÓJTÓW, STAROSTÓW I PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH. JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ FORMULARZ ORAZ PODDAĆ GO ANALIZIE?

28 stycznia 2019 | 10:00 - 16:00

Szkolenia - Cognitio Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń

Cele szkolenia:
• przybliżenie podstaw prawnych związanych z oświadczeniami majątkowymi;
• przygotowanie uczestników do prawidłowego wypełniania oświadczeń majątkowych celem uniknięcia przypisanych prawem sankcji (część warsztatowa);
• przeanalizowanie treści formularza m.in. przedstawienie składników majątku objętego treścią oświadczenia;
• zapoznanie uczestników szkolenia z procedurami składania oświadczeń majątkowych oraz
kwestiami związanymi z analizą, korektą i publikowaniem oświadczeń majątkowych;
• omówienie skutków niezłożenia oświadczenia majątkowego, a także przedyskutowanie
prawidłowej formy przechowywania oświadczeń majątkowych.

Szkolenie skierowane jest do:
funkcjonariuszy publicznych, radnych, przewodniczących rad, pracowników biura rady, wójtów, burmistrzów, prezydentów, pracowników samorządowych podpisujących decyzje administracyjne.

Program:

Część wykładowa:
1. Oświadczenie majątkowe, jako instrument zapewnienia transparentności samorządu
terytorialnego.

2. Inne instrumenty antykorupcyjne w samorządzie:
• Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia gminy;
• Zakaz zatrudniania radnego w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat
i zawierania z radnym umów cywilnoprawnych;
• Zakaz podejmowania dodatkowych zajęć oraz otrzymywania darowizn;
• Wyłączenie z głosowania ze względu na interes prawny radnego.

3. Zmiany ustawowe dot. oświadczeń majątkowych (w przypadku uchwalenia ustawy
o jawności życia publicznego).
4. Osoby zobowiązane do składania oświadczeń majątkowych w samorządzie.
5. Podstawowe zasady wypełniania oświadczeń.
6. Majątek objęty treścią oświadczenia.
7. Majątek odrębny.
8. Majątek wspólny małżonków.
9. Zasady wypełniania oświadczeń.
10. Terminy składania oświadczeń majątkowych.
11. Specyfika pierwszego i ostatniego roku kadencji w aspekcie oświadczeń majątkowych.
12. Zasady składania oświadczeń w ciągu roku.
13. Podmioty, którym składane są oświadczenia majątkowe i ich obowiązki.
14. Analiza oświadczeń majątkowych.
15. Korekty oświadczeń majątkowych.
16. Publikowanie oświadczeń majątkowych.
17. Skutki niezłożenia oświadczenia majątkowego.
18. Informacja przedstawiana organowi stanowiącemu jednostki samorządu.
19. Przechowywanie oświadczeń majątkowych:
• jawność oświadczeń;
• zasady publikowania w BIP.
20. Orzecznictwo dotyczące oświadczeń majątkowych.

Warsztat:
Wypełnianie wzorów formularzy z Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2003 r. W sprawie określenia wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego gminy, wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej i członka organu zarządzającego gminna osoba prawna oraz osoby wydającej decyzjeadministracyjne w imieniu wójta (z późn. zm.). Praca na wzorach dokumentów (pokazanie dobrych i złych przykładów).

Prowadzący:

Absolwentka Nauk Politycznych  oraz Administracji Publicznej na Uniwersytecie Warszawskim, ukończyła również studia podyplomowe w Szkole Głównej Handlowej  z zakresu Zarządzania Projektami oraz roczny kurs  w Szkole Trenerów Biznesu w Akademii Leona Koźmińskiego. W administracji samorządowej pracuję już od lat, 7 lat na kierowniczym stanowisku, gdzie zarządza  Wydziałem Obsługi Rady. W pracy urzędnika zajmuję się nie tylko przełożeniem zdobytej wiedzy na zarządzanie zespołem, ale również wspieram od strony administarcyjno-prawnej organ uchwałodawczy.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

– cena zawiera: materiał szkoleniowe, notes, długopis, przerwa kawowa oraz lunch dla każdego uczestnika
– udzielamy rabatu 15  zł/os. w przypadku zgłoszenia  2 osób z jednej instytucji lub przy zapisie drugiej osoby z polecenia oraz rabatu 30 zł/os w przypadku zgłoszenia min 4 osób.
– zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT.,

– w razie braku potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia na adres podany w karcie zgłoszenia zalecamy kontakt telefoniczny celem upewnienia się, że zgłoszenie dotarło.

28 stycznia 2019
, ,