JAK ZGŁOSIĆ POWOŁANIE ABI GENERALNEMU INSPEKTOROWI OCHRONY DANYCH OSOBOWYCH?

Administrator danych zobowiązany jest zgłosić do rejestracji Generalnemu Inspektorowi powołanie i odwołanie administratora bezpieczeństwa informacji w terminie 30 dni od dnia jego powołania lub odwołania. Zgłoszenia takiego można dokonać jedynie poprzez wypełnienie formularza stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 10 grudnia 2014 r. w sprawie w sprawie wzorów zgłoszeń powołania i odwołania administratora bezpieczeństwa informacji (Dz. U. poz. 1934). Niestety obecnie istnieje jedynie możliwość dokonania zgłoszenia w sposób tradycyjny, poprzez wypełnienie papierowego formularza i wysłanie go lub złożenie osobiście w biurze GIODO. W przyszłości ma być uruchomiona możliwość przesyłania zgłoszenia ABI elektronicznie przy użyciu przy użyciu platformy ePuap. Formularz papierowy można znaleźć pod adresem http://www.giodo.gov.pl/144/id_art/8307/j/pl/.

Należy pamiętać, że zgłoszenie powołania ABI powinno zostać podpisane przez administratora danych (osoba lub osoby upoważnione zgodnie ze sposobem reprezentacji), a nie przez administratora bezpieczeństwa informacji. W przypadku, gdy w imieniu administratora danych będzie działał pełnomocnik należy pamiętać o załączeniu stosownego pełnomocnictwa wraz z dowodem uiszczenia 17 zł opłaty skarbowej (jeśli taka będzie należna).  Z uzyskanych przez nas informacji wynika, że najczęstszym uchybieniem przy zgłaszaniu powołania ABI jest, poza zgłoszeniem nie na urzędowym formularzu, podpisanie wniosku przez osoby nieupoważnione do reprezentacji administratora danych.

Ważna informacja – formularz zgłoszenia powołania ABI składamy bez załączników (z wyjątkiem wyżej opisanej sytuacji działania przez pełnomocnika). Nie należy załączać żadnych dokumentów potwierdzających oświadczenie administratora danych o spełnieniu przez ABI warunków określonych w ustawie (np. zaświadczenia o niekaralności).

Znowelizowana ustawa daje administratorowi danych prawo powołania zastępców administratora bezpieczeństwa informacji. Jednak powołania zastępców ABI nie należy zgłaszać do rejestracji GIODO, ponieważ przepisy nie przewidują takiej możliwości.

Rafał Andrzejewski–  Prawnik, audytor , konsultant, wykładowca, autor artykułów w prasie specjalistycznej.

• Doświadczony prawnik, trener, wykładowca, audytor, ekspert i wieloletni szkoleniowiec (ponad 10 lat)
  • Wieloletni pracownik i konsultant wiodących kancelarii prawnych
  • Współpracuje z największymi ośrodkami szkoleniowymi w Polsce
  • Autor publikacji z zakresu Ochrony Danych Osobowych, Dostępu do Informacji Publicznej, Prawa pracy, mobbingu itp