ZMIANY W ZWOLNIENIACH LEKARSKICH OD STYCZNIA 2016 ROKU

Od  1 stycznia 2016 roku lekarze, dentyści, felczerzy mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie z powodu choroby lub pobytu w szpitalu albo konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Nie oznacza to jednak, że od tej daty znikną dotychczasowe zwolnienia papierowe. Te będzie można stosować  do końca 2017 roku.

Wystawianie zaświadczeń lekarskich, według wzoru ustalonego przez ZUS, będzie się odbywało przez skrzynkę podawczą ZUS. Lekarz, upoważniony przez ZUS, będzie musiał korzystać z kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP oraz stworzyć specjalny profil informacyjny za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie przez ZUS. Będzie mógł w nim przeglądać poprzednie zwolnienia lekarskie, kiedy, na jaki okres i z powodu jakiego schorzenia zostały one wystawione.

Ustawa wyróżnia trzy rodzaje dokumentu: zaświadczenie elektroniczne, wydruk wystawionego zaświadczenia oraz zwolnienie wystawione na formularzu zaświadczenia lekarskiego wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.

Pierwszy z tych dokumentów będzie standardowym elektronicznym zwolnieniem lekarskim. E-zwolnienia będą miały formę dokumentu elektronicznego, który poprzez bezpłatny system oferowany przez ZUS będzie uwierzytelniony przez:

• kwalifikowany certyfikat albo
  • profil zaufany ePUAP.

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.

Drugi będzie wystawiany na żądanie chorego oraz gdy z informacji na profilu informacyjnym lekarza będzie wynikało, że płatnik składek nie ma swojego profilu informacyjnego, na którym ZUS udostępnia wystawione zaświadczenia lekarskie.

Nowe przepisy mają zmniejszyć nadużycia. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, ma umożliwić urzędnikom ZUS skuteczniejszą i natychmiastową kontrolę zaświadczeń, a w konsekwencji – oszczędności.

Zapraszamy na szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2016 r., którego zagadnienia będą dotyczyć najnowszych zmian w prawie pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Rzeszów

Serdecznie zapraszamy.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.

biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski