ZMIANY W URLOPIE MACIERZYŃSKIM OD 2016 ROKU!

Od 2016 roku wszystkim osobom, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński (rolnicy, studenci, zatrudnieni w oparciu o umowę o dzieło) będą mogli starać się o świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 000 zł netto otrzymywanego co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecka.

Zasiłek będzie wypłacany bez względu na dochód rodziny i rodzaj zatrudnienia.

W przypadku urodzenia bliźniaków, okres przysługiwania świadczenia wydłuża się do 65 tygodni. Przy trojgu dzieciach do 67 tygodni, czworgu – 69 tygodni, przy piątce i więcej – 71 tygodni.

Świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwać rodzicom uprawnionym do zasiłku macierzyńskiego, osobom, które mogą skorzystać z podobnych świadczeń w ramach innego systemu niż powszechny system ubezpieczeniowy, rodzinom zastępczym zawodowym.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski