ZMIANY W ŚWIADCZENIACH RODZICIELSKICH 1000 ZŁ NA DZIECKO

Od początku 2016 roku studenci, osoby bezrobotne oraz zatrudnione na podstawie umów cywilno-prawnych będą mogły przez rok otrzymać 1000 zł miesięcznie na dziecko.

Kto skorzysta?

Osoby bezrobotne, studenci, rolnicy oraz osoby pracujące na umowach o dzieło przez rok po urodzeniu dziecka będą otrzymywały miesięcznie 1000 zł.

Świadczenie rodzicielskie będzie przysługiwać niezależnie od dochodu. Będzie wypłacane przez okres od 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, do 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci.

Kto nie skorzysta?

Ze świadczenia rodzicielskiego nie będą mogły skorzystać osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, a także osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzeniu dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (m.in. funkcjonariusze służb mundurowych). Jeżeli jeden z rodziców będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z rodziców nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie.

Przepisy mają dotyczyć ludzi, którzy z różnych powodów nie mogą korzystać z uprawnień rodzicielskich, które posiadają osoby zatrudnione i opłacający stosowne składki. Rząd przekonuje, że głównymi beneficjentami rozwiązania mają być studenci i osoby bezrobotne. Przepisy mają charakter prorodzinny i protekcyjny – mają zachęcać Polaków do posiadania dzieci.

Wniosek

Aby otrzymać pieniądze, należy wypełnić wniosek i złożyć go w odpowiednim do miejsca zamieszkania urzędzie. Osobiście lub pocztą.

Wzór wniosku – kosiniakowe-wniosek-1

Podstawa prawna:

Ustawa_o_zmianie_ustawy_o_swiadczeniach_rodzinnych_oraz_niektorych_innych_ustaw

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski