ZLECENIOBIORCA MA PRAWO DO WYNAGRODZENIA MIMO PRZEBYWANIA NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM

Nie jest prawdą, że zasiłek chorobowy przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Osoba świadcząca usługi na podstawie umowy zlecenia jest objęta ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym, zdrowotnym oraz, o ile złoży stosowny  wniosek, dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Wyjątkiem są uczniowie i studenci, którzy nie przekroczyli 26 roku życia, którzy nie mogą przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania w przypadku umowy zlecenie

Zleceniobiorca nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia. Do tego okresu 90 dni zaliczają się poprzednie okresy ubezpieczeniowe, jeżeli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym czy odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia

Wyjątkowo, prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia, przysługuje:

1. absolwentom szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,
  2. osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  3. ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  4. posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Wysokość zasiłku chorobowego

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 % podstawy wymiaru. Za okres pobytu w szpitalu przysługuje 70 % podstawy wymiaru.

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy powstała:

• podczas ciąży;
  • w skutek wypadku przy pracy, w drodze lub z pracy albo choroby zawodowej;
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek, narządów

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski