ZASIŁKI CHOROBOWE DLA PRACOWNIKÓW PO 50 ROKU ŻYCIA

Pracownik ukończywszy 50. rok życia zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 14 dni w roku kalendarzowym. Od 15-tego dnia niezdolności do pracy przysługuje mu zasiłek chorobowy. Dla pracowników przed 50 rokiem życia te proporcje wynoszą:

a)33 dni-w przypadku wynagrodzenia chorobowego,

b)34 dni -w przypadku zasiłku chorobowego.

 

 

 

 

Świadczenia chorobowe dla pracowników z tytułu niezdolności do pracy

Uprawnieni

Wynagrodzenie
chorobowe
Zasiłek
chorobowy
pracownicy powyżej 50. roku życia*

do 14 dni

od 15. dnia

pozostali pracownicy do 33 dni

od 34. dnia

 

* dotyczy niezdolności do pracy przypadającej po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50. rok życia

Krótszy okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego  będzie oznaczać, że pracownicy ukończywszy 50 rok życia już od 15-tego dnia niezdolności do pracy otrzymują zasiłek chorobowy. Jego wysokość została określona w art. 11 oraz art. 62 ust. 3 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, i w niektórych sytuacjach różni się -na niekorzyść pracowników-od wysokości świadczenia z art. 92 Kodeksu pracy. Mam tutaj na myśli nie tylko niezdolność do pracy przypadającą na okres pobytu w szpitalu, ale także ujemne konsekwencje za nieterminowe dostarczenie zaświadczenia lekarskiego ( L4).  Co prawda Kodeks pracy gwarantuje świadczenie chorobowe w wysokości co najmniej 80% podstawy wymiaru zasiłku, to już ustawa zasiłkowa przewiduje niższe świadczenia z tego tytułu – odpowiednio 70% podstawy wymiaru za okres pobytu w szpitalu oraz potrącenie 25% wysokości zasiłku za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego.

Od 15-tego dnia niezdolności do pracy płatność świadczenia – zasiłku chorobowego pokrywana jest bowiem z funduszu chorobowego, a tym samym nie obciąża finansowo płatnika składek.

Ważne:

W przypadku, gdy zaświadczenie lekarskie obejmuje okres, za który pracownikowi przysługuje najpierw wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy, obniżenie o 25% wysokości stosuje się wyłącznie do zasiłku chorobowego.

To oznacza, iż od początku 2016 roku pacjent może otrzymać od lekarza zwolnienie   wystawione według dotychczasowych zasad – na papierowym formularzu (ZUS ZLA) albo w formie elektronicznej (e-ZLA). Natomiast począwszy od 1 stycznia 2018 r.  będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Lista zmian w prawie pracy jest znacznie większa. Dlatego też zapraszamy na szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2016 r., którego zagadnienia będą dotyczyć najnowszych zmian w prawie pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Warszawa

Kraków

Rzeszów

Serdecznie zapraszamy.

Podstawa prawna: ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512

 

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski

 

Ułatwienia dostępu