ZASIŁEK CHOROBOWY

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który z powodu choroby czy wypadku stał się czasowo niezdolny do pracy. Wysokość zasiłku oraz okres jego otrzymywania jest uwarunkowany wieloma czynnikami. Osoby ubezpieczone to m.in. pracownicy, osoby wykonujące pracę nakładczą, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej, umowy-zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecania, oraz pracownikom z nimi współpracującym. Prawo do zasiłku nabywa się jednak przeważnie po upływie tzw.okresu wyczekiwania. Długość wyczekiwania zależy od typu podmiotu uprawnionego, rodzaju ubezpieczenia oraz od powodu niezdolności wykonywania pracy.

 

 

 

Okres nabycia prawa do zasiłku chorobowego.

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po okresie wyczekiwania który  wynosi :

  • 30 dni przy obowiązkowym ubezpieczeniu chorobowym;
  • 90 dni przy dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

Do okresu ubezpieczenia zalicza się poprzednie okresy płacenia składek chorobowych m.in. wtedy, jeżeli przerwa w ich opłacaniu nie przekracza 30 dni lub osoba ta była na urlopie wychowawczym.

Prawo do zasiłku bez okresu wyczekiwania przysługuje osobom:

  • absolwentom szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • ubezpieczonym, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową, wypadkiem przy pracy albo w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają co najmniej 10 -letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
  • Prawo do zasiłku chorobowego ubezpieczony nabywa gdy niezdolność do pracy trwa powyżej 33 dni lub powyżej 14 dni. Wyjątkiem jest przełom roku kalendarzowego, jeżeli niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie i w dniu 31 grudnia pracownik ma prawo do wynagrodzenia chorobowego to od 1 stycznia nadal zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego przez okres 33 dni lub 14 dni. Prawo do zasiłku chorobowego powstaje od pierwszego dnia niezdolności do pracy jeżeli jest to wypadek przy pracy lub choroba zawodowa.
  • Osoby wykonujące pracę nakładczą i osoby wykonujące służbę zastępczą mają prawo do wynagrodzenia przewidzianego w art. 92 KP na takich samych zasadach jak pracownicy.
  • Natomiast inni ubezpieczeni mają prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, nie maja bowiem prawa do wynagrodzenia.

Okres wypłaty zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy przysługuje nie dłużej niż przez 182 dni, a w przypadku gruźlicy albo gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, nie dłużej niż przez 270 dni.

Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Kto nie dostanie zasiłku

Zasiłek nie przysługuje tym osobom, które zachowują prawo do wynagrodzenia na podstawie innych przepisów, w czasie urlopu bezpłatnego, wychowawczego, a także w czasie tymczasowego aresztowania albo odbywania kary pozbawienia wolności. Prawo do zasiłku chorobowego nie przysługuje także za pierwsze pięć dni, jeśli niezdolność była spowodowana nadużyciem alkoholu (co zostało stwierdzone przez lekarza kodem „C” w dokumencie ZUS ZLA) .

Zasiłku chorobowego wypłacanego z ubezpieczenia wypadkowego nie dostaną też osoby, które mają ustalone prawo do emerytury i renty, są uprawnione do zasiłku dla bezrobotnych oraz przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. Nie mają do niego prawa także te osoby, które nie przepracowały wymaganego okresu wyczekiwania albo wypadek, któremu uległy, wynikał z rażącego niedbalstwa lub nadużycia alkoholu.

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Pracodawca wypłaca pracownikowi niezdolnemu do pracy z powodu choroby wynagrodzenia za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – za okres niezdolności do pracy trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego.

Jeśli pracownik choruje dłużej wówczas za czas niezdolności do pracy trwającej dłużej niż odpowiednio 33 dni lub 14 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS i uprawnionych pracodawców, zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Kwotę wypłaconych zasiłków chorobowych pracodawca – płatnik zasiłków potrąca z bieżących składek na ubezpieczenia społeczne.

Wysokość zasiłku chorobowego

Miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 80 % podstawy wymiaru. Za okres pobytu w szpitalu przysługuje 70 % podstawy wymiaru. W przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku, w którym osiągnął wiek 50 lat, miesięczny zasiłek chorobowy za okres pobytu w szpitalu od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 80% podstawy wymiaru w związku z pobytem w szpitalu mają także osoby ubezpieczone niebędące pracownikami, do których ma zastosowanie art. 92 Kodeksu pracy, tj. osoby wykonujące pracę nakładczą oraz osoby odbywające służbę zastępczą.

Natomiast 100 % podstawy wymiaru, jeżeli niezdolność do pracy powstała:

  • podczas ciąży;
  • w skutek wypadku przy pracy, w drodze lub z pracy albo choroby zawodowej;
  • powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz wskutek poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek, narządów.

Termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego

Termin na dostarczenie zwolnienia lekarskiego wynosi 7 dni. Przy  jego ustalaniu nie bierze się pod uwagę dnia, w którym zaświadczenie lekarskie zostało wydane. Za datę otrzymania L4  przyjmuje się datę wystawienia zaświadczenia przez lekarza. Może także się też zdarzyć, że ostatni dzień siedmiodniowego terminu przypada w dniu ustawowo wolnym od pracy albo w sobotę. W tej sytuacji uznaje się, że zaświadczenie lekarskie zostało dostarczone w terminie, gdy zostało przyniesione w najbliższym dniu roboczym przypadającym po dniu ustawowo wolnym od pracy albo po sobocie.

Jeśli  zaświadczenie lekarskie dostarczy się po upływie 7 dni od jego otrzymania to wówczas zasiłek chorobowy zostanie obniżony o 25 %  za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia tego zaświadczenia.  Nie dotyczy to sytuacji jeśli niedostarczenie zaświadczenia w terminie nastąpiło z przyczyn od nas niezależnych.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski

Ułatwienia dostępu