WYPOŻYCZANIE PRACOWNIKÓW

W sytuacji gdy praca jest świadczona pod kierownictwem i nadzorem nie pracodawcy, ale innego podmiotu, na rzecz której jest świadczona usługa, to wówczas mamy do czynienia z łamaniem przepisów.

W takiej sytuacji pracodawca powinien działać jako agencja pracy tymczasowej.  Jeśli jego działalność przybrała inną formę, pracownik może dochodzić ustalenia stosunku pracy w firmie, w której  ją świadczy. Pracodawcy, którzy zarabiają na ciągłym wypożyczaniu swoich pracowników bez wpisu do rejestru agencji, mogą zostać ukarani przez PIP  grzywną.

Istnieje możliwość tymczasowego „wypożyczania pracowników”. Sąd Najwyższy zaakceptował czasowe oddanie kierownictwa nad delegowanym pracownikiem. W wyroku z 7 maja 1998 r. (I PKN 71/98) stwierdził, że w ramach stosunku pracy pracodawca może powierzyć wykonywanie czynności określonych w umowie o pracę na rzecz innego podmiotu. Nie oznacza to bynajmniej  jednak, że wskutek tego zatrudniony staje się pracownikiem owego podmiotu i że od niego należy mu się wynagrodzenie. Podobnie w wyroku z 5 listopada 1999 r. (I PKN 337/99) SN stwierdził, że wykonywanie pracy w wyznaczonym przez pracodawcę zakładzie innej firmy i pod jej kierownictwem nie powoduje nawiązania stosunku pracy z tą firmą.

 

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski

Ułatwienia dostępu