WYNAGRODZENIE ZA CZAS CHOROBY

Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy pracownik zachowuje prawo do określonej części wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej: chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, wypadkiem w drodze do lub z pracy, poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddaniem się zabiegowi ich pobrania. Wynagrodzenie to nazywane jest wynagrodzeniem gwarantowanym albo chorobowym.

Wysokość pensji na zwolnieniu lekarskim jest uzależniona od różnych czynników takich jak: rodzaju choroby, czasu jej trwania, stopnia szkodliwości i stażu pracy. Dokumentem, na podstawie którego wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe, jest prawidłowo wypełniony przez lekarza druk ZUS ZLA (L-4). Pracownik jest zobowiązany dostarczyć pracodawcy druk L4 w ciągu 7 dni od daty jego wystawienia. Powiadomienie pracodawcy o chorobie musi nastąpić najpóźniej drugiego dnia niezdolności pracownika do pracy. W przypadku zwłoki w dostarczeniu zwolnienia, wysokość wynagrodzenia chorobowego może obniżyć się nawet o 25%.

 

Przez jaki okres przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika  do pracy wskutek:

  1. Choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,
  2. W przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – w okresie wskazanym powyżej – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia,
  3. W czasie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

W związku z powyższym wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi nawet za jeden dzień nieobecności w pracy. Pracodawca po otrzymaniu druku ZUS ZLA jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, a jeżeli pracownik ukończył 50. rok życia – za pierwsze 14 dni choroby.

Okres 33 dni ( a w stosunku do pracowników po 50 roku życia-14 dni), obciążający obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę stanowi łączny okres w danym roku kalendarzowym,  a więc sumę dni niezdolności do pracy. Po wyczerpaniu okresu 33 dni niezdolności do pracy, począwszy od 34 dnia niezdolności, przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego

Wysokość wynagrodzenia w czasie choroby wynosi:

  • 80% , jeśli przyczyną nieobecności jest choroba lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwające nie dłużej niż 33 dni lub 14 dni u osób powyżej 50. roku życia.

Należy nadmienić, że wynagrodzenie z tego tytułu może być większe, jeśli przewidują to obowiązujące u danego pracodawcy regulacje wewnętrzne (art. 9 par.2 kodeksu pracy)

  • 100% , jeżeli powodem nieobecności jest wypadek przy pracy lub w drodze do niej, choroba w czasie ciąży, choroba zawodowa, poddanie się niezbędnym badaniom lekarskim dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów czy też poddanie się zabiegowi ich pobrania.

 Obliczenie wysokości wynagrodzenia chorobowego

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego dla pracownika wyliczana jest analogicznie jak podstawa zasiłku chorobowego.

Wyliczeniu następuje w oparciu o przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika, wypłacane za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym wystąpiła choroba. Jeśli mamy do czynienia z  krótszym stażem pracy wysokość chorobowego wylicza się za przepracowane miesiące kalendarzowe, poprzedzające miesiąc, w którym wstąpiła niezdolność do pracy. Wynagrodzenie należy rozumieć przychód pracownika, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne.

Jeżeli pracownik pracował niepełne miesiące w celu wyliczenia podstawy wynagrodzenia chorobowego:

  • Wyłącza się wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował mniej niż połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy,
  • Przyjmuje się ,po uzupełnieniu , wynagrodzenie za miesiące, w których pracownik przepracował, co najmniej połowę obowiązującego go w tym miesiącu czasu pracy.
  • Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku uwzględnia się wynagrodzenie za wszystkie miesiące, uzupełnione do pełnej wysokości – Jeżeli pracownik w każdym miesiącu przepracował mniej niż połowę obowiązującego go czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych,
  • Kwartalne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały kalendarzowe poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
  • Składniki za okresy roczne, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Kiedy nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe?

 Wynagrodzenie za czas choroby przysługują ubezpieczonemu po upływie tzw. okresu wyczekiwania. Długość okresu wyczekiwania jest uzależniona od tego, czy ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo czy dobrowolnie.

Decydującym kryterium jest więc okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu który w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego wynosi 30 dni, zaś przy ubezpieczeniu dobrowolnym (np. w przypadku umowy zlecenie) – 90 dni.

Ubezpieczony zachoruje w pierwszym miesiącu kalendarzowym ubezpieczenia

Ubezpieczony, który zachoruje przed upływem okresu wyczekiwania, może w szczególnych sytuacjach nabyć prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku. Wówczas już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu prawo do świadczeń będzie  przysługiwało:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

 

Zapraszamy na szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2016 r., którego zagadnienia będą dotyczyć najnowszych zmian w prawie pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Warszawa

Kraków

Rzeszów

 

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski

Ułatwienia dostępu