• To event minęło.

ZAMKNIĘCIE KSIĄG RACHUNKOWYCH za 2017 rok w samorządowych jednostkach organizacyjnych oraz sporządzanie sprawozdań finansowych.

Grudzień 8 | 10:00 - 15:00

728640-pit-657-323

PROWADZĄCYM SZKOLENIE  będzie prawnik, praktyk i teoretyk w dziedzinie prawa finansowego, a szczególnie procedur planowania budżetowego.  Absolwentka Wydziału Prawa  Uniwersytetu w Białymstoku, studia podyplomowe w zakresie finansów i rachunkowości przedsiębiorstw oraz w zakresie doradztwa podatkowego. Od 27 lat pracuje w administracji samorządowej, 17 lat na stanowisku związanym z kierowaniem zespołem w jednostce sektora finansów publicznych. Posiada doświadczenie jako prelegent na konferencjach i warsztatach z zakresu finansów publicznych i rachunkowości. Współautorka publikacji z zakresu podatków lokalnych i kontroli wewnętrznej. Odpowiedzialna za finanse i koordynację audytu wewnętrznego w jednostce sektora finansów publicznych.

Adresaci: Pracownicy działów księgowości w jednostkach budżetowych

Cel szkolenia: Celem szkolenia jest podniesienie i uporządkowanie wiedzy uczestników w obszarze szczególnych zasad rachunkowości budżetowej w zakresie prawidłowej ewidencji księgowej mającej wpływ na przygotowanie urządzeń księgowych do zamknięcia roku budżetowego zgodnie z obowiązującymi podstawami prawnymi z podkreśleniem aspektów praktycznych.

1.    Podstawy prawne dotyczące prowadzenia rachunkowości jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych w 2017 r.

2.    Omówienie nowego rozporządzenia w sprawie szczególnych  zasad rachunkowości.

3.    Czynności przygotowawcze dotyczące zamknięcia ksiąg:
a)    analiza dokumentacji finansowo-księgowej pod kątem przygotowania jej do sporządzenia bilansu i jego załączników,
b)    analiza kont analitycznych należności w celu przygotowania ich do uzgodnienia sald (jednostki, formy, terminy),
c)    analiza kont syntetycznych pod kątem realnego ujęcia ich w bilansie,
d)    przegląd dokumentacji dotyczącej ewidencji środków trwałych (prawidłowe zaliczenie do właściwych grup) pozostałych środków trwałych w celu przeprowadzenia inwentaryzacji.

4.    Czynności właściwe:
a)    przeprowadzenie inwentaryzacji: gotówki w kasie, materiałów, artykułów spożywczych, środków trwałych i pozostałych środków trwałych – ustalenie i wyjaśnienie różnic, ujęcie ich w urządzeniach księgowych,
b)    rola kierownika jednostki, przewodniczącego i członków komisji  oraz głównego księgowego,
c)    przeprowadzenie weryfikacji środków trwałych i pozostałych środków trwałych trudno dostępnych  oglądowi i ujęcie wyliczeń w księgach,
d)    dokonanie korekty naliczeń funduszu socjalnego (przykłady ewentualnych księgowań) i amortyzacji,
e)    analiza konta należności (dochodów) pod kątem ujęcia ich na koncie 245 – „wpływy do wyjaśnienia” i na koncie 290 – „odpisy aktualizujące należności” i w bilansie,
f)    dokonanie analizy zobowiązań (zobowiązania wymagalne i niewymagalne),
g)    roczne przeksięgowania sald kont do bilansu.

5.    Zasady sporządzania bilansu i jego załączników:
a)    opracowanie (dokumentów) – załączników potwierdzających kwoty sald kont w bilansie,
b)    zasady i dokumentacja dotycząca uzgodnienia sald należności,
c)    zasady sporządzenia załączników do bilansu: „Rachunek zysków i strat” i „Zestawienie zmian w funduszu jednostki” sprawdzenie prawidłowości kwot w załącznikach i bilansie.

6.    Dyskusja

Grudzień 8