• To event minęło.

Współpraca służb organizujących pieczę zastępczą z rodzinami biologicznymi dzieci kierowanych do pieczy zastępczej oraz naliczanie rodzicom odpłatności za pobyt ich dzieci w pieczy

Grudzień 11 | 10:00 - 15:00

| 345zł + VAT
1486833803_b717b40072_b

Cel szkolenia:

1.Aktualizacja i poszerzenie wiedzy w zakresie obowiązujących przepisów prawa w obszarze pieczy zastępczej.

2.Uspójnienie stanowisk w zakresie stosowania obowiązujących przepisów prawa.

3.Poprawa jakości realizacji zadań z zakresu pieczy zastępczej.

Adresaci szkolenia:

Przedstawiciele administracji samorządowej z terenu powiatów odpowiedzialni za organizację systemu pieczy zastępczej, w tym dyrektorzy i/lub pracownicy Wydziałów zajmujących się problematyką pieczy zastępczej w Starostwach Powiatowych, dyrektorzy i/lub pracownicy Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie realizujący zadania z zakresu pieczy zastępczej, dyrektorzy i/lub pracownicy jednostek Organizatora Pieczy Zastępczej współpracujący z rodzinami dzieci przyjętych do pieczy zastępczej.

Specjalista organizacji pomocy społecznej i II stopnia w zakresie pracy socjalnej. Wieloletni praktyk w rządowych i samorządowych jednostkach organizacyjnych pomocy i integracji społecznej. Od 2006 roku – metodyk pracy socjalnej, w tym pracy socjalnej z rodziną na stanowisku asystenta w Zakładzie Pracy Socjalnej UMCS w Lublinie. W latach 2007-2014 ekspert MPiPS w zakresie standaryzacji usług pomocy i integracji społecznej. Od 2015 roku biegły NIK ds. kontroli samorządu gminy i powiatu w obszarze pomocy społecznej i polityki prorodzinnej. Od lipca 2017 roku certyfikowany superwizor pracy socjalnej.

Korzyści dla uczestników:

Możliwość weryfikacji posiadanej wiedzy.

Nabycie umiejętności praktycznego wykorzystania wiedzy.

Zmniejszenie poziomu stresu i poprawa komfortu pracy.

1. Kontekst współpracy administracji rządowej i samorządowej z rodzinami, w których występują problemy w sprawach opiekuńczo-wychowawczych.
  2. Rodzaje problemów rodziny i sposoby wspierania rodziny w rozwiazywaniu tych problemów.
  3. Rodzaje sankcji stosowanych wobec rodzin nie podejmujących współpracy w zakresie rozwiązania problemów oraz ich skutki dla rodziny, samorządu terytorialnego i państwa.
  4. Katalog podmiotów egzekwujących sankcje wobec rodzin.
  5. Proces ustalania zobowiązań wobec rodziny winnej zaniedbań wobec dzieci ( w tym skierowanych do pieczy zastępczej).
  6. Zasady naliczania rodzicom odpłatności za pobyt ich dzieci w pieczy zastępczej oraz prawidłowy przebieg tego procesu ( podmioty biorące w nim udział, zasady współpracy podmiotów, rodzaje dokumentów, sposób dokumentowania).
  7. Zasady obowiązujące w gospodarowaniu środkami publicznymi przeznaczonymi na organizację pieczy zastępczej, w tym zasady stanowienia prawa lokalnego w zakresie ustalenia ulg i zwolnień za pobyt dzieci w pieczy zastępczej.
  8. Nieprawidłowości w prowadzeniu gospodarki finansowej w obszarze pieczy zastępczej i współpracy z rodzicami biologicznymi dzieci skierowanych do pieczy zastępczej, w tym;
    • opieszałe naliczanie rodzicom odpłatności za pobyt och dzieci w pieczy zastępczej,
    • nieprawidłowe naliczanie odpłatności,
    • zwalnianie i stosowanie ulg w naliczaniu odpłatności z urzędu, bez wniosku rodziny,
    • zwalnianie z odpłatności i stosowanie ulg bez rzetelnie prowadzonego postępowania dowodowego.
  9. Sankcje stosowane wobec urzędników (pracowników samorządowych) winnych zaniedbań w kwestiach gospodarowania środkami finansowymi w obszarze pieczy zastępczej.
  10. Dyskusja, wnioski, podsumowanie szkolenia i zakończenie.

Grudzień 11
345zł + VAT