UŻYTKI GRUNTOWE W EWIDENCJI GRUNTÓW – ich ustalanie, zmiana rodzaju, przeklasyfikowanie, wyłączenie z produkcji i – po zakończeniu inwestycji – geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza zmienionych użytków gruntowych

Grudzień 15 | 10:00 - 15:00

trento-1335426_640

Celem szkolenia jest podnoszenie kwalifikacji pracowników starostw powiatowych oraz urzędów gmin i przybliżenie zasad zaliczania gruntów do poszczególnych rodzajów użytków wykazywanych w ewidencji gruntów i budynków, mające   znaczenie na sposób opodatkowania  gruntów podatkiem rolnym, leśnym lub od nieruchomości, albo decydujące o  obowiązku wnoszenia należności  i  opłat z tytułu wyłączenia  gruntów z produkcji.

Do kogo skierowane jest szkolenie?

Pracownicy Starostw Powiatowych prowadzący sprawy  geodezji  i ochrony gruntów rolnych i leśnych, pracownicy Urzędów Gmin prowadzący sprawy gospodarki przestrzennej oraz gospodarki nieruchomościami , a także geodeci wykonujący pomiary związane z ewidencją  gruntów .

Były wieloletni dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ekspert w zakresie gospodarki przestrzennej i gospodarki nieruchomościami, wykładowca na kursach i studiach podyplomowych dla geodetów i kandydatów na rzeczoznawców majątkowych.

1. Systematyka użytków gruntowych w świetle przepisów rozp. Ministra Administracji  i Cyfryzacji z dnia 29.11.2013 r.  zmieniającego rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i  budynków /Dz.U. z 2013 r. poz.1551/

2. Kryteria zaliczania użytków gruntowych do poszczególnych ich rodzajów.

3. Klasyfikacja gruntów po zmianie rodzaju użytku gruntowego.

4. Przypadki, gdy zmiana rodzaju użytku gruntowego nie wymaga udziału klasyfikatora.

5. Wyłączanie gruntów rolnych i leśnych z produkcji /tworzenie nowego użytku/, określanie obszaru wyłączanego   /Bp/.

6. Wykazywanie w ewidencji gruntów powierzchni użytków wyłączonych z produkcji /Bp/

7. Określanie rodzaju użytku w pasach drogowych projektowanych dróg wewnętrznych .

8. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obszaru wyłączonego z produkcji, ustalenie ostatecznych granic i powierzchni zmienionych użytków gruntowych.

9. Tryb postępowania w przypadku kwestionowania przez inwestora powierzchni gruntu wyłączonego z produkcji.

10. Ustalenie rodzaju użytków gruntowych i klasy gruntu na terenach zrekultywowanych.

11. Znaczenie danych ewidencyjnych na sposób opodatkowania gruntów.

12. Konsultacje w sprawach indywidualnych.

Grudzień 15

Białystok