ŚRODKI TRWAŁE I AMORTYZACJA PO REWOLUCYJNYCH ZMIANACH W 2018 R.

Luty 14 | 10:00 - 15:00

stocksnap_ku273l0wtw

Cel szkolenia:

• Celem szkolenia jest przedstawienie uregulowań podatkowych w zakresie ewidencji ŚT i WNiP oraz amortyzacji obowiązujących w 2018 r.
  • Szkolenie ma formę warsztatów, na których zostaną przedstawione praktyczne problemy w oparciu o określone stany faktyczne oraz optymalizację podatkową w tym zakresie.
  • Szkolenie zapewnia także zapoznanie się ze zmianami prawnymi oraz z aktualnym orzecznictwem i interpretacjami

Korzyści dla uczestników:

• Podstawową korzyścią dla Uczestników szkolenia jest poznanie aktualnych przepisów podatkowych, najnowszego orzecznictwa oraz wyjaśnień MF.
  • Szkolenie charakteryzuje praktyczne podejście do problemów pojawiających się w na gruncie podatku dochodowego CIT oraz KŚT i jest w dużej mierze oparte na zasadzie: problem – rozwiązanie problemu.
  • Szkolenie zapewnia niezbędną wiedzę praktyczną konieczną do prawidłowego rozliczania zobowiązań podatkowych oraz przedstawia możliwą optymalizację podatkową.

Adresaci szkolenia:

• Główni Księgowi, pracownicy księgowości dokonujący księgowań i rozliczeń podatkowych;
  • Pracownicy Działów odpowiedzialnych za prawidłowe rozliczanie ŚT i WNIP
  • Pracownicy spółek handlowych i jednostek samorządowych
  • Dyrektorzy Finansowi i Ekonomiczni odpowiedzialni za prawidłowe rozliczanie zobowiązań podatkowych.

Prowadzący szkolenie:

Doradca Podatkowy, Prawnik, Absolwentka i stypendystka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Posiada 16-letnie doświadczenie w zakresie podatków, które zdobyła pracując w kancelarii prawno – podatkowej oraz międzynarodowej firmie konsultingowej. Specjalistka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym rozliczeń transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz podatku u źródła, a także podatku od towarów i usług.

I.Zmiany w 2017 r. dotyczące KŚT:

• Zmiany w grupie gruntów – nowe rodzaje, w tym dotyczące dróg, gruntów pod stawami;
  • Zmiany w zakresie urządzeń i maszyn – połączenie rodzajów;
  • Nowy rodzaj KŚT dla zespołów komputerowych i systemów alarmowych;
  • Skutki praktyczne zmian;
  • Przepisy przejściowe.

II. Zmiany w lipcu 2017 r. dotyczące szybszej amortyzacji i zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz projekt zmian od 2018 r.:

• Jednorazowa amortyzacja fabrycznie nowych środków trwałych o wartości ponad 10.000,00 zł. należących do grup 3-6 i 8;
  • Zasady stosowania preferencyjnego odpisu, w tym konieczność zapłaty za faktury;
  • Kilka środków trwałych o wartości ponad 3.500,00 zł. a szybsza amortyzacja;
  • Limit wydatków rozliczonych w ramach jednorazowej amortyzacji;
  • Moment, w którym następuje jednorazowy odpis amortyzacyjny;
  • Przepisy przejściowe – obowiązujące wstecz od 1 stycznia 2017 r.

III. Zmiany w 2017 r. w rozliczeniach podatkowych amortyzacji i aktualne problemy:

• Forma zapłaty a koszt podatkowy;
  • Konieczność zmniejszania wartości odpisów amortyzacyjnych w zależności od formy zapłaty;
  • Przykłady rozliczeń podatkowych po zmianach przepisów.

IV. Zmiany od 2018 r. dotyczące wartości ŚT i WNiP

• Pojęcie ŚT a limit odpisu jednorazowego
  • Podniesienie kwoty z 3.500,00 zł. do 10.000,00 zł. – skutki praktyczne;
  • Pojęcie ŚT podatkowe i bilansowe;
  • Czy konieczne jest prowadzenie odrębnej ewidencji i amortyzacji ŚT bilansowo i podatkowo?
  • Zmiany Polityki rachunkowości od 2018 r. – czy konieczne?
  • Optymalizacja podatkowa w zakresie rozliczeń ŚT i WNiP

V.Pojęcie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz ich ewidencja:

• definicja środków trwałych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych,
  • samochody – jako specyficzne środki trwałe,
  • likwidacja środków trwałych,
  • sprzedaż i nieodpłatne przekazanie środków trwałych,
  • niskocenne składniki majątku trwałego,
  • ewidencja środków trwałych – przykłady prawidłowego sporządzania,
  • wartości niematerialne i prawne.

VI. Ustalanie wartości początkowej ŚT i WNIP:

• ustalanie wartości początkowej środków trwałych – zakup, wytworzenie, nieodpłatne otrzymania,
  • ustalanie wartości początkowej środków trwałych przyjętych na drodze zakupu z importu (wartość celna, różnice kursowe, opłaty celne, itd.),
  • środki trwałe przyjęte w leasing, najem i dzierżawę – składniki majątku i koszty ich eksploatacji,
  • remonty, ulepszenia, naprawy, części składowe i peryferyjne – jako składniki kosztów eksploatacji środków trwałych.

VII. Zasady amortyzacji ŚT i WNIP

• pojęcie amortyzacji i odpisów amortyzacyjnych,
  • metoda liniowa (przykłady),
  • metoda degresywna (przykłady),
  • metoda jednorazowa (przykłady),
  • amortyzacja indywidualna (przykłady)
  • nietypowe zdarzenia (zawieszenia działalności, środki nieamortyzowane, przekwalifikowania, używanie sezonowo, itp.).

VIII. Problemy związane z amortyzacją ŚT i WNIP:

• ulepszenie a remont;
  • likwidacja ŚT;
  • utrata ŚT i inne nieprzewidziane zdarzenia faktyczne;
  • amortyzacja budynków – zasady;
  • ograniczenie zaliczania do KUP amortyzacji samochodów osobowych;
  • pomoc de minimis w przypadku amortyzacji.

IX. Dyskusja z uczestnikami.

Luty 14

Łódź