Prowadzenie postępowań w sprawach skarg, wniosków, petycji – ich prawidłowe kwalifikowanie i rozpatrywanie.

15 stycznia 2018 | 09:00 - 14:00

| 355zł + VAT
stocksnap_ku273l0wtw

Uczestnicy szkolenia otrzymują:

– materiał opisowy – przepisy k.p.a. wraz z komentarzami (który wykorzystają po jego zakończeniu stosując rozwiązania prawne przy prowadzeniu postępowań);

– przykładowe wzory pism i formularzy do stosowania w prowadzonych postępowaniach skargowych, wnioskowych oraz w sprawach załatwianych petycji.

– prezentację multimedialną, po jej omówieniu i zakończeniu szkolenia.

W zależności od potrzeb materiały tekstowe zostaną udostępnione uczestnikom w wersji elektronicznej, po zakończeniu szkolenia.

Cel szkolenia:

Umiejętność prawidłowego załatwiania skarg, wniosków, petycji oraz znajomość zasad ich rozpatrywania jest niezwykle istotna w działalności organów administracji publicznej, zarówno rządowej jak i samorządowej.

Szkolenie ma za zadanie:

• Wzmocnienie kompetencji kadry kierowniczej sprawującej nadzór nad załatwianiem przez komórki organizacyjne, czy też indywidualnych pracowników skarg, wniosków, petycji w organie administracji publicznej – w zakresie obejmującym prawidłowe ich kwalifikowanie i rozpatrywanie;
  • podniesienie kompetencji pracowników prowadzących postępowania skargowo – wnioskowe oraz załatwiających petycje na poszczególnych stanowiskach pracy, związanych z wykonywaniem ww. zadań w jednostce, urzędzie.

Radca prawny, od 20 lat związana zawodowo z rządową administracją publiczną; zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. Od 2011 roku prowadzi szkolenia w formie warsztatów praktycznych  z zakresu prawidłowego stosowania przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego, adresowane do pracowników administracji samorządowej i rządowej, których celem jest doskonalenie zawodowe, wzmocnienie kompetencji, poszerzanie wiedzy i rozwijanie umiejętności w zakresie praktycznego stosowania przepisów KPA.

Skuteczny trener. Prowadząc szkolenia koncentruje się na tym, by w jak najlepszy, zrozumiały, poparty przykładami sposób przekazać wiedzę uczestnikom.

Program:

1. Charakterystyka postępowania skargowo – wnioskowego — szczególnego rodzaju instytucjonalnej kontroli społecznej nad podmiotami administracji publicznej (art. 221-240)

2. Prawidłowa kwalifikacja wpływających do jednostki, urzędu, wszelkich sygnałów obywatelskich i skutki ich błędnej kwalifikacji – sprawy których nie należy kwalifikować do kategorii rozpatrywanych w ramach Działu VIII kpa (skarg, wniosków).

3. Pojęcie i zakres przedmiotowy skargi na podstawie przepisów Działu VIII kpa – przyczyny skarg zasadnych, częściowo zasadnych, bezzasadnych; najczęstsze zalecenia pokontrolne.

4. Pojęcie i zakres przedmiotowy wniosku na podstawie przepisów Działu VIII kpa.

5. Właściwość organów do rozpatrywania skarg i wniosków;

– braki formalne skargi i treść wezwania do ich uzupełnienia lub wyjaśnienia (warsztaty);

– przekazanie skargi i wniosku zgodnie z właściwością; wskazanie właściwego organu.

6. Terminy załatwiania skarg i wniosków.

7. Rozpatrywanie skarg: na pracowników Urzędu.

8. Rozpatrywanie skarg i wniosków składanych przez radnych, posłów i senatorów – zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi i wniosku.

9. Różnice pomiędzy skargą załatwianą w trybie i na zasadach określonych w dziale VIII KPA, a skargą załatwianą w trybie toczącego się postępowania administracyjnego – obowiązek przestrzegania przez organy rozpatrujące skargi realizacji tzw. zasady jednotorowości proceduralnej.

10. Organizacja przyjęć interesantów w sprawach skarg i wniosków (wykład połączony z samooceną – warsztaty)

11. Przyjmowanie i rejestrowanie skarg i wniosków – prowadzenie dokumentacji z zakresu rozpatrywania skarg i wniosków w świetle przepisów kpa i instrukcji kancelaryjnej.

12. Kontrola skarg i wniosków oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie. Udział prasy i organizacji społecznych w trybie rozpatrywania skarg i wniosków.

Ustawa o petycjach – obowiązki podmiotów administracji publicznej w zakresie rozpatrywania petycji wprowadzone ustawą o petycjach.

13. Obowiązki organów związane z przyjmowaniem i rozpatrywaniem petycji.

14. Prawo składania petycji, przedmiot petycji, forma złożenia petycji oraz wymagane elementy formalne petycji (obligatoryjne oraz fakultatywne).

15. Sposób postępowania z petycjami indywidualnymi, zbiorowymi, wielokrotnymi, powtarzającymi się .

16. Ryzyko błędnego kwalifikowania sygnałów obywatelskich i jego skutki (określenie różnicy miedzy petycją a wnioskiem – warsztaty).

17. Forma zawiadomienia o sposobie rozpatrzenia petycji i termin rozpatrzenia.

18. Obowiązki informacyjne adresata petycji.

19. Podsumowanie – dyskusja, indywidualne konsultacje co do sposobu rozpatrywania skarg.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

• cena zawiera przerwę kawową, lunch, materiały szkoleniowe i piśmiennicze (notes i długopis), wydanie certyfikatów oraz przykładowe wzory pism i formularzy,
  • udzielamy rabatu – 15 zł/ osoba przy zgłoszeniach min. 2 osobowych z jednej organizacji,
  • zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. ze zmianami w przypadku, gdy udział w szkoleniu jest finansowany ze środków publ. wystawiamy fakturę zwolnioną z podatku VAT.

15 stycznia 2018
355zł + VAT