• To event minęło.

Praktyczne aspekty stosowania zmienionych przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w działalności inwestycyjnej

Grudzień 6 | 10:00 - 15:00

6996991101_4fcacccb10_z

Cel szkolenia:

1. Przybliżenie zasad stosowania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w planowaniu przestrzennym na obszarach gmin wiejskich i miast.

2. Interpretacja ostatnich przepisów dotyczących warunków zabudowy gruntów rolnych klas I-III.

3. Przybliżenie potrzeby uwzględniania problematyki ochrony gruntów rolnych i leśnych w działalności inwestycyjnej.

Do kogo skierowane jest szkolenie?

Pracownicy Urzędów gmin, prowadzący sprawy gospodarki przestrzennej oraz gospodarki nieruchomościami, pracownicy Starostw Powiatowych prowadzący sprawy ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz ewidencji gruntów i budynków, pracownicy Urzędów Marszałkowskich prowadzący sprawy ochrony gruntów rolnych i leśnych.

Były wieloletni dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią w Ministerstwie Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ekspert w zakresie gospodarki przestrzennej i gospodarki nieruchomościami, wykładowca  na kursach i studiach podyplomowych dla geodetów i kandydatów na rzeczoznawców majątkowych.

1. Podstawy prawne:

1/ Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym /Dz.U.2012.poz.647 z późn.zm./,

2/ Ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U.2013,poz.205 z późn.zm./,

3/ Ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U.2013,poz.503/

4/ Ustawa z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz   niektórych innych ustaw /Dz.U.2014,poz.1101/ – art.3

5/.Ustawa z dnia 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych /Dz.U.2015,poz.1338 /

2. System planowania przestrzennego na obszarach gmin.

1/ Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy,

2/ Plan miejscowy zagospodarowania przestrzennego gminy,

3/ Decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania przestrzennego terenu

3. Przeznaczanie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne.

1/  Jakie użytki zaliczamy do gruntów rolnych i leśnych

2/ Właściwość organów w sprawie przeznaczenia gruntów, wymagane opinie do wniosku o zgodę na przeznaczenie,

3/ W jakim zakresie ustawa o ochronie gruntów nie ma zastosowania na terenie miast,

4/ Zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wprowadzona ustawą z dnia 10 lipca 2015 r. i jej konsekwencje w działalności  gmin

5/  Omówienie przypadków,  gdy przeznaczenie gruntów rolnych klas I-III na cele nierolnicze nie wymaga zgody ministra właściwego do spraw rozwoju  wsi,

6/  Zdefiniowanie pojęcia zwartej zabudowy oraz  pojęcia obwiedni,

7/ Przeznaczenie gruntów rolnych wynikające z decyzji o warunkach zabudowy.

4. Wyłączanie gruntów rolnych i leśnych z produkcji, obowiązki inwestorów

1/ Określanie granic i powierzchni gruntów wyłączanych z produkcji rolniczej lub leśnej,

2/ Zwolnienie z należności i opłat za wyłączenia z produkcji gruntów zabudowanych budownictwem mieszkaniowym,

3/ Określanie wartości gruntów wyłączanych z produkcji, o którą zmniejsza się kwotę należności,

4/ Określanie wysokości odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu,

5/ Problem wyłączenia gruntów z produkcji w przypadku zmiany charakteru zabudowy siedliskowej na mieszkaniową.

5. Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza gruntów wyłączonych z produkcji

1/ Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia, że powierzchnia gruntów wyłączonych z  produkcji /np.B/ jest niezgodna z powierzchnią, na jaką wydana była przez starostę zgoda na wyłączenie z produkcji /Bp/,

2/ Postępowanie administracyjne w trybie art.28 ust.2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

6. Zapobieganie degradacji gruntów oraz ich rekultywacja

1/ Uprawnienia starosty powiatu w  oraz wójta gminy zakresie zapobiegania degradacji gruntów,

2/ Właściwość organów w sprawie rekultywacji,

3/ Określanie stopnia utraty wartości użytkowej gruntów i ustalanie kierunku rekultywacji,

4/ Decyzje podejmowane w toku rekultywacji,

5/ Uznanie rekultywacji za zakończoną,

6/ Opłaty karne z tytułu niezakończenia rekultywacji w terminie,

7/ Określanie użytku gruntowego po rekultywacji i jego klasyfikacja gleboznawcza.

7. Konsultacje w sprawach indywidualnych.

Grudzień 6

Kielce