Podręczniki szkolne w nowej formule – procedura, finansowanie, rozliczanie – zmiany na rok szkolny 2018/2019 (ustawa o finansowaniu zadań oświatowych)

Luty 9 | 10:00 - 15:00

podreczniki

Adresaci szkolenia:

Pracownicy urzędów gmin zajmujący się sprawami oświaty oraz finansami przeznaczanymi na realizację zadań oświatowych. Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów.

Korzyści z udziału w szkoleniu:

Prawidłowe przygotowanie organizacyjne i finansowe gmin oraz podległych im szkół podstawowych i gimnazjów do nowych zasad dotyczących podręczników szkolnych, które zaczną obowiązywać od dnia 1 kwietnia 2018 r.

Prowadzący szkolenie:

Od szesnastu lat naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym, twórca i organizator nowatorskiego systemu doradztwa metodycznego dla wszystkich szkół z terenu powiatu, współpracuje w zakresie organizacji oraz prowadzenia szkoleń i kursów o tematyce wdrażania nowych rozwiązań prawnych w oświacie oraz prawa oświatowego w praktyce, certyfikowany specjalista w zakresie systemu zarządzania jakością w edukacji, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Specyfika rozwiązań dotyczących obrotu podręcznikami szkolnymi.
  2. Tryb zapewnienia podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów klas I – III szkoły podstawowej.
  3. Tryb zapewnienia podręczników i materiałów ćwiczeniowych dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum.
  4. Naliczanie wnioskowanej dotacji, w tym na podręczniki i materiały ćwiczeniowe dla uczniów niepełnosprawnych.
  5. Mechanizm finansowy – dotacja celowa na zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej.
  6. Zwrot dotacji pobranej w nadmiernej wysokości.
  7. Rozliczenie wykorzystania dotacji i zwrot dotacji niewykorzystanej.
  8. Specyfika obliczania i rozliczania 1% kosztów realizacji zadania.
  9. Ograniczenie możliwości obrotu podręcznikami przez szkoły.
  10. Okres przejściowy wdrażania nowych rozwiązań.

Luty 9

Katowice