Platforma ePUAP 2 i jej miejsce w obiegu dokumentów w urzędzie – praktyczne warsztaty

Grudzień 21 | 10:00 - 15:00

laptop-1149412_640

Głównym celem szkolenia jest przekazanie pracownikom administracji publicznej niezbędnej wiedzy praktycznej z zakresu pracy z wykorzystaniem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Do kogo skierowane jest szkolenie?

Szkolenie skierowane jest w szczególności do burmistrzów, wójtów, sekretarzy, osób decyzyjnych zainteresowanych wdrażaniem usług administracyjnych świadczonych drogą elektroniczną, informatyków, redaktorów Biuletynu Informacji Publicznej oraz wszystkich pracowników realizujących zadania publiczne wynikające z ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne.

Dyplomowany archiwista, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Były pracownik Muzeum Górnośląskiego. Doświadczenie zdobywał m. in. na stanowisku kierowniczym w ArchiDoc S.A.

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z elektronicznym obiegiem i zarządzaniem dokumentacją, wykorzystywaniem systemów elektronicznych i komunikacji elektronicznej w procesie obiegu dokumentów. Prowadzi ponadto szkolenia z zakresu archiwizacji dokumentów papierowych i elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji projektów unijnych. Posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu szkoleń z tej tematyki.

I. Wprowadzenie do bezpieczeństwa transakcji i dokumentów elektronicznych. Obowiązki podmiotów realizujących zadania publiczne wynikające z ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne
1. Zakres niezbędnych informacji do opublikowania na stronach podmiotowych Biuletynów Informacji Publicznej,
2. KPA
3. Ustawa z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną
4. Ustawa z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne
5. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 kwietnia 2011r. w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej
6. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) dotyczące identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (Rozporządzenie EIDAS) i Ustawa z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej- zmiany w podpisie elektronicznym
7. Kazusy- Wyroki WSA, problemy z UPP, EPUAP2 a Urzędy

II. EPUAP2 – platforma w praktyce
1. Konfiguracja skrytki EPUAP2, tworzenie kopii zapasowej dokumentów,
2. Obsługa korespondencji przychodzącej i wychodzącej (tworzenie, wysyłanie, podpisywanie, weryfikacja podpisów, odbieranie, archiwizacja) w tym korespondencji stanowiącej tajemnicę skarbową (zarówno korespondencja z Obywatelem oraz instytucjami- ze szczególnym uwzględnieniem Kancelarii Komornicznych)
a) Weryfikacja tożsamości
b) Centrum certyfikacji- cele i zadania
c) Ścieżka certyfikacji i zaufania
d) Certyfikaty kwalifikowane i niekwalifikowane: rodzaje oraz cechy
3. Odbieranie przesyłek;
4. Odsyłanie za pośrednictwem e-puap przesyłek, które wpłynęły niezgodnie z właściwością;
5. Oznaczanie daty wpływu dokumentu (np. w dni ustawowo wolne od pracy);
6. Pełnienie roli Punktu Potwierdzającego Profil Zaufany;
7. Podpisywanie dokumentów i przesyłek zawierających podpisane dokumenty – zarówno podpisem kwalifikowanym jak i profilem zaufanym. ( rozróżnienie i dedykowanie poszczególnych podpisów);
8. Podpisywanie pism wysyłkowych za pomocą e-PUAP a SZD;
9. Problem z skrytkami adresatów, które się zapełniły – jak wówczas postępować;
10. Przekierowywanie poczty;
11. Sposoby weryfikacji podpisów elektronicznych pism przychodzących;
a) Weryfikacja podpisów elektronicznych w programach Szafir, proCertum SmartSign, PEM-HEART SIGNATURE, Adobe Reader, platforma EPUAP2 (ważność i autentyczność certyfikatów )
c) Aktywowanie nowego podpisu elektronicznego, odnawianie i unieważnianie certyfikatów
d) Skutki prawne używania bezpiecznego podpisu elektronicznego
12. Tworzenie nowej korespondencji: problem ze znalezieniem adresata w bazie adresowej e-PUAP, problem z utworzeniem wiadomości gdy chcemy adres skrytki adresata wpisać ręcznie;
13. Tworzenie pism wychodzących w odpowiedzi na wnioski innych podmiotów;
14. Ustawianie skrzynek;
15. Adresowanie za pośrednictwem EPUAP2 pism do osób fizycznych
16. Przesyłanie pism według właściwości
17. Weryfikacja czy jednostka posiada zdublowane skrytki lub skrytki niepodpięte pod jednostkę
18. Weryfikacja podpisów korespondencji przychodzącej – niekompletna weryfikacja podpisu;
19. Wymiana informacji pomiędzy jednostkami realizującymi zadania publiczne w kontekście tajemnicy sądowej, urzędowej, skarbowej;
20. Wyszukiwanie adresu skrytki EPUAP2.

III. Udostępnianie usług na EPUAP2
1. Katalog Usług Publicznych; Nawigacja po Katalogu Usług Publicznych
2. Przygotowywanie formularzy elektronicznych celem publikacji w CRD;
3. Usprawnienie pracy podmiotu dzięki wpływom dokumentów w postaci elektronicznej.

IV. Import, edycja i tworzenie formularzy oraz opisów usług

Grudzień 21

Centrum Szkoleniowe Cosinus