NOWE ZASADY REALIZACJI INWESTYCJI zwykłych i celu publicznego. PLANOWANE ZMIANY PRAWA BUDOWLANEGO I USTAWY O PLANOWANIU I ZAGOSPODAROWANIU PRZESTRZENNYM

Styczeń 26 | 10:00 - 15:00

14740644199_8db4a51458_z

Adresatami szkolenia są:

• pracownicy urzędów gmin oraz starostw i urzędów wojewódzkich prowadzący postępowania i wydający decyzje administracyjne o warunkach zabudowy, o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego (o wzizt) oraz o pozwoleniu na budowę;
  • inwestorzy realizujący zamierzenia budowlane zwykłe oraz celu publicznego.

Na szkoleniu zostaną udzielone odpowiedzi na pytanie:

• jakie są obligatoryjne a jakie fakultatywne etapy prowadzenia inwestycji po
    1 czerwca 2017r. w świetle znowelizowanego Kodeksu postępowania administracyjnego oraz z uwzględnieniem zmian ustaw mających na celu uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego?

Uczestnicy otrzymają praktyczny i łatwy w wykorzystaniu schemat prowadzenia inwestycji wraz z aktualną podstawą prawną poszczególnych czynności.

Wieloletni pracownik administracji publicznej różnych szczebli. Urbanista z wykształcenia, praktyk w dziedzinie stosowania przepisów prawa regulujących procesy inwestycyjne: od planowania do realizacji z uwzględnieniem specustaw. Obecnie kierownik oddziału w dużym mieście na prawach powiatu wydającym decyzje administracyjne niezbędne w procesie inwestycyjnym: od warunków zabudowy i lokalizacji inwestycji celu publicznego, przez pozwolenia na budowę po zezwolenia na realizację inwestycji drogowych. Autorka wielu publikacji w prasie branżowej (WSPÓLNOTA, WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA, GAZETA SAMORZĄDU I ADMINISTRACJI) oraz wykładowca zagadnień zagospodarowania przestrzennego i prawa budowlanego.

ZAKRES TEMATYCZNY SZKOLENIA

1. Realizacja inwestycji na podstawie ustaleń aktów prawa miejscowego (nowa rola studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i planów regulacyjnych na obszarach zorganizowanego inwestowania).
  2. Umowa urbanistyczna.
  3. Realizacja inwestycji na podstawie decyzji o warunkach zabudowy lub o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego:
  • nowe zasady wydawania decyzji warunkach zabudowy (przesłanki pozytywne
    i negatywne, obszar analizowany, zakres rozstrzygnięć);
  • zasady wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
  1. Pozwolenia na budowę (nowe zasady sporządzania projektu budowlanego, uzyskiwania warunków gestorów sieci, map do celów projektowych, zgody na odstępstwo od warunków technicznych).
  2. Ogólne zasady prowadzenia postępowań administracyjnych.
  3. Terminy proceduralne.
  4. Wniosek i wezwanie do uzupełnienia braków formalnych:
  5. Ponaglenie w sytuacji bezczynności organu lub przewlekłości postępowania:
  6. Zawiadomienie o wszczęciu postępowania, formy zawiadomienia i zasady ich stosowania:
  7. Wątpliwości co do stanu faktycznego i/lub prawnego sprawy.
  8. Mediacja w celu wyjaśnienia i rozważenia okoliczności faktycznych i/lub prawnych sprawy:
  9. Uzgodnienia w toku postępowania oraz posiedzenie w trybie współdziałania:
  10. Decyzja administracyjna i jej elementy.
  11. Zrzeczenie się prawa do wniesienia odwołana przez strony postępowania oraz skutki prawne.
  12. Rygor natychmiastowej wykonalności, decyzja wykonalna, ostateczna lub prawomocna.
  13. Postępowanie wyjaśniające w ramach rozpatrywania odwołania.
  14. Milcząca zgoda.
  15. Postępowanie uproszczone.
  16. Europejska współpraca administracyjna.

Styczeń 26

Centrum Żoliborz, Pl. Inwalidów 10