Nowe zasady dotowania szkół i placówek niepublicznych przez jednostki samorządu terytorialnego – zmiany od 1 stycznia 2017 r. oraz od 1 stycznia 2018 r. (ustawa o finansowaniu zadań oświatowych)

Luty 16 | 10:00 - 15:00

bez-nazwy

Adresaci szkolenia: Szkolenie kierowane jest do organów dotujących (jst) i dyrektorów szkół i placówek niepublicznych

Cel szkolenia: Praktyczne zastosowanie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie dotowania szkół i placówek niepublicznych oraz publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne przez jednostki samorządu terytorialnego, ze szczególnych uwzględnieniem konstrukcji aktów normatywnych stanowionych przez jednostki

Korzyści płynące ze szkolenia: Nabycie umiejętności w zakresie naliczania, udzielania i rozliczania dotacji, kontroli jej wykorzystania w świetle najnowszych zmian w ustawie o systemie oświaty

Prowadzący szkolenie: Od osiemnastu lat naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym, twórca i organizator nowatorskiego systemu doradztwa metodycznego dla wszystkich szkół z terenu powiatu, współpracuje w zakresie organizacji oraz prowadzenia szkoleń i kursów o tematyce wdrażania nowych rozwiązań prawnych w oświacie oraz prawa oświatowego w praktyce, certyfikowany specjalista w zakresie systemu zarządzania jakością w edukacji, odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Prowadzenie ewidencji szkół i placówek w praktyce, w tym problematyka zezwolenia na prowadzenie szkół publicznych przez organ inny niż samorząd.
  2. Nowe definicje oraz doprecyzowany sposób obliczania dotacji.
  3. Dotacja dla szkół i placówek publicznych prowadzonych przez inny niż samorząd organ.
  4. Dotacja dla szkół niepublicznych o uprawnieniach szkoły publicznej.
  5. Dotacje dla pozostałych szkół i placówek niepublicznych.
  6. Dotacje dla szkół publicznych przejętych do prowadzenia od gminy przez inny podmiot.
  7. Uchwała w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji po nowelizacji ustawy o systemie oświaty z dnia 23 czerwca 2016 r. i z dnia 14 grudnia 2016 r.
  8. Obowiązki i uprawnienia jednostek samorządu terytorialnego w zakresie udzielenia dotacji.
  9. Rozliczenie wykorzystania dotacji. Tryb i zakres.
  10. Kontrola szkół i placówek dotowanych – uprawnienia jednostek samorządu terytorialnego.
  11. Zwrot kosztów ponoszonych na dzieci będące mieszkańcami innych gmin.
  12. Porozumienie dotyczące przekazania do prowadzenia szkoły publicznej przez gminę innemu podmiotowi.
  13. Zmiany od 1 stycznia 2018 r.
  14. Uchybienia jednostek samorządu terytorialnego w świetle orzecznictwa Samorządowego Kolegium Odwoławczego oraz sądów administracyjnych.

Luty 16

Białystok