Kiedy konieczna jest zmiana uchwał oraz stawek za odbieranie odpadów komunalnych po wprowadzeniu nowych zasad odbierania i zbierania odpadów komunalnych

Grudzień 15 | 10:00 - 15:00

| 345zł + VAT
3785225324_1ef1b7c4e0_z

Uczestnicy mogą przywieźć ze sobą dokumenty (uchwały, projekty uchwał, wnioski o wydanie decyzji, decyzje do konsultacji). Istnieje także możliwość zadania pytania wykładowcy do omówienia na szkoleniu najpóźniej 2 dni przed szkoleniem.

Na szkoleniu będą przedstawione nowe sposoby liczenia odpadów biodegradowalnych!

Adresaci szkolenia:

Szkolenie skierowane do przedstawicieli gmin, oraz podmiotów odbierających, zbierających i przetwarzających odpady komunalne.

Kto będzie prowadzącym?

Od wielu lat zajmuje się tematyką odpadów. Jest członkiem grupy roboczej działającej przy Głównym Dyrektorze Ochrony Środowiska. Ponad 10 lat pracowała w inspekcji ochrony środowiska. Aktualnie pracuje w Urzędzie Marszałkowskim zajmując się szeroko pojętą gospodarką odpadami (naliczanie opłat za korzystanie ze środowiska, prowadzenie kontroli, wydawanie decyzji administracyjnych, weryfikacja sprawozdań, w tym dotyczących odpadów komunalnych, przygotowywanie planu gospodarki odpadami, udział w przygotowaniu kryteriów funduszy pomocowych).

Program:

1. Czy obowiązujący w gminie system odbierania i zbierania odpadów komunalnych jest zgodny z przepisami w tym zakresie.
  2. W jaki sposób przeprowadzić analizę sposobów zagospodarowania odpadów komunalnych i kosztów z tym związanych.
  3. Jakie są propozycje nowych zasad liczenia poziomów ograniczenia odpadów biodegradowalnych kierowanych do składowania oraz jakie informacje będzie należało dodatkowo uzyskać.
  4. Wpływ proponowanego sposobu liczenia poziomów ograniczenia odpadów biodegradowalnych kierowanych do składowania na koszty zagospodarowania odpadów
  5. Sposób uwzględnienia nowych wymogów w zakresie odbierania i zbierania odpadów w aktach prawa miejscowego.
  6. Możliwości zagospodarowania poszczególnych rodzajów odpadów w województwie, a wywiązanie się z nałożonych obowiązków w zakresie recyklingu czy też ograniczenia składowania odpadów biodegradowalnych
  7. Szacowanie nowych kosztów odbierania odpadów po wdrożeniu selektywnego zbierania i zmianie sposobu lub miejsca zagospodarowania odpadów
  8. Analiza ilości i rodzajów odbieranych i zbieranych odpadów komunalnych
  9. Analiza sposobów odbierania odpadów ulegających biodegradacji i ich wpływ na koszty systemu
  10. Wpływ sposobu odbierania i zbierania odpadów ulegających biodegradacji na ich zagospodarowanie w regionie i poza regionem
  11. Prowadzenie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych

– rodzaje odpadów, które muszą być zbierane w PSZOK

– rodzaje odpadów, które mogą być zbierane w PSZOK

– rodzaje pojemników i sposoby zbierania

– zasady zagospodarowania odpadów zbieranych

– prowadzenie ewidencji zbieranych odpadów

1. Jakie działania można uznać za ponowne użycie produktu, a co jest zbieraniem odpadów.
  2. Zasady prowadzenia ewidencji odpadów odbieranych i przetwarzanych
  3. Kontrola przedsiębiorców wg nowych wymogów oraz zasad wynikających z KPA
  4. Nowe obowiązki przy transporcie odpadów.
  5. Wykazywanie możliwości i rodzaju przetwarzanych odpadów

– czy ilość przyjętych do przetworzenia i ilość wytworzonych odpadów musi być równa  (analiza informacji z wniosku o wydanie decyzji, informacji z decyzji oraz rzeczywistego przetwarzania)

– najczęściej występujące zapisy wniosków mogące mieć wpływ na ograniczenia decyzji

– wypełnianie warunków decyzji (sankcje za brak ich realizacji)