Drogi wewnętrzne. Zasady udostępnienia nieruchomości gminnych.

Grudzień 18 | 10:00 - 15:00

| 355zł + VAT
12385183073_9f7a734f39_z

Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zapoznanie pracowników gmin z problematyką dróg wewnętrznych, a w szczególności z zasadami, które dotyczą tych dróg oraz przepisami regulującymi ich status.

Do kogo skierowane jest szkolenie:
Szkolenie adresowane jest do pracowników urzędów gmin – referatów drogowych i gospodarki nieruchomościami.

Radca prawny, wiceprezes SKO, posiadający wieloletnią praktykę w orzekaniu w sprawach dróg publicznych, autor publikacji na temat ustawy o drogach publicznych. Orzecznictwo. Wzory aktów prawnych”. Wykładowca Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i innych ośrodków szkoleniowych.

1. Pojęcie drogi wewnętrznej w świetle znowelizowanych przepisów.
2. Zarządzanie drogami wewnętrznymi. Stan prawny nieruchomości pod drogami.
3. Nadanie nazwy drodze wewnętrznej.
4. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych.
5. Oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych. Sporządzanie projektu organizacji ruchu.
6. Nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach wewnętrznych.
7. Zasady udostępniania gruntu pod drogami wewnętrznymi osobom trzecim i przedsiębiorstwom przesyłowym. Ustalanie opłat z tego tytułu.
8. Umieszczanie urządzeń infrastruktury technicznej. Pojęcie przyłącza i sieci.
9. Cywilnoprawne formy udostępniania nieruchomości innym podmiotom:
– umowa dzierżawy
– umowa najmu
– użyczenie
– użytkowanie
– służebność ( gruntowa, osobista, przesyłu )
10. Zaliczenie drogi wewnętrznej do kategorii drogi publicznej.
11. Budowa „zjazdów” z dróg wewnętrznych oraz ogrodzeń.
12. Przywrócenie do stanu poprzedniego nielegalnie zajętej drogi wewnętrznej.
13. Zajęcie nieruchomości gminnych pod drogami wewnętrznymi w celu realizacji inwestycji celu publicznego, w tym realizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.

Grudzień 18
355zł + VAT