• To event minęło.

Drogi wewnętrzne. Zasady udostępnienia nieruchomości gminnych.

18 grudnia 2017 | 10:00 - 15:00

| 355zł + VAT
12385183073_9f7a734f39_z

Cel szkolenia:
Celem szkolenia jest zapoznanie pracowników gmin z problematyką dróg wewnętrznych, a w szczególności z zasadami, które dotyczą tych dróg oraz przepisami regulującymi ich status.

Do kogo skierowane jest szkolenie:
Szkolenie adresowane jest do pracowników urzędów gmin – referatów drogowych i gospodarki nieruchomościami.

Radca prawny, wiceprezes SKO, posiadający wieloletnią praktykę w orzekaniu w sprawach dróg publicznych, autor publikacji na temat ustawy o drogach publicznych. Orzecznictwo. Wzory aktów prawnych”. Wykładowca Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej i innych ośrodków szkoleniowych.

1. Pojęcie drogi wewnętrznej w świetle znowelizowanych przepisów.
2. Zarządzanie drogami wewnętrznymi. Stan prawny nieruchomości pod drogami.
3. Nadanie nazwy drodze wewnętrznej.
4. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych.
5. Oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych. Sporządzanie projektu organizacji ruchu.
6. Nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach wewnętrznych.
7. Zasady udostępniania gruntu pod drogami wewnętrznymi osobom trzecim i przedsiębiorstwom przesyłowym. Ustalanie opłat z tego tytułu.
8. Umieszczanie urządzeń infrastruktury technicznej. Pojęcie przyłącza i sieci.
9. Cywilnoprawne formy udostępniania nieruchomości innym podmiotom:
– umowa dzierżawy
– umowa najmu
– użyczenie
– użytkowanie
– służebność ( gruntowa, osobista, przesyłu )
10. Zaliczenie drogi wewnętrznej do kategorii drogi publicznej.
11. Budowa „zjazdów” z dróg wewnętrznych oraz ogrodzeń.
12. Przywrócenie do stanu poprzedniego nielegalnie zajętej drogi wewnętrznej.
13. Zajęcie nieruchomości gminnych pod drogami wewnętrznymi w celu realizacji inwestycji celu publicznego, w tym realizacji regionalnej sieci szerokopasmowej.

13. OBOWIĄZEK INFORMACYJNY

1) Informujemy, że Administratorem powyższych danych osobowych jest COGNITIO s.c., 15 – 604 Stanisławowo 36 d, NIP 542-324-43-21.
    2) Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zainteresowanemu informacji o usłudze.

Dane osobowe nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. 2016 r. poz. 922 z późn. zm.) Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania oraz do wycofania zgody w dowolnym momencie, przy czym cofnięcie zgody nie ma wpływu na zgodność przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody. Dane osobowe będą przetwarzane aż do ewentualnego wycofania przez osoby zgody na przetwarzanie danych. Podanie danych jest dobrowolne, ale konieczne w celu prowadzenia marketingu. Mają Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych oraz prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

18 grudnia 2017
355zł + VAT