Bezpieczeństwo pracownika socjalnego. PRACA Z TRUDNYM KLIENTEM.

Luty 9 | 10:00 - 15:00

asystent

Cel szkolenia:

• praca nad  poprawą jakości pracy z trudnym klientem,
  • wypracowanie rozwiązań w pracy z trudnym klientem.

Rezultat szkolenia:

Zwiększenie zasobów osobistych, społecznych uczestników warsztatów.

Prowadzący szkolenie – kierownik Działu Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, od maja 2014 roku pełni również funkcję prezesa stowarzyszenia „Zaczarowana Pomoc”. Działa aktywnie w zakresie pomocy społecznej i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu.

I. Trudny klient

1. charakterystyka trudnego klienta
  2. klient pod wpływem alkoholu
  3. klient z zaburzeniami psychicznymi

– charakterystyka zaburzeń psychicznych

– mity i stereotypy związane z osobami chorymi psychicznie

– metody radzenia sobie z klientem chorującym psychicznie

– procedura przyjęcia do szpitala psychiatrycznego za zgodą i bez zgody klienta

4. klient agresywny

5. Bezpieczeństwo pracownika socjalnego.

II. Kształtowanie umiejętności z życia społecznego, niezbędnych do pracy z trudnym klientem.

1. wstępne umiejętności społeczne, np. prowadzenie rozmowy;
  2. zaawansowane  umiejętności społeczne, np. proszenie o pomoc, przekonywanie innych;
  3. umiejętności emocjonalne, np. wyrażenie swoich uczuć, radzenie sobie z czyimś gniewem;
  4. umiejętności alternatywne wobec agresji, np. pomaganie innym;
  5. umiejętności kontroli stresu, np. reakcje na niepowodzenie, radzenie sobie z presją grupy;
  6. umiejętność planowania, np. znajdowanie przyczyn problemu, określenie swoich możliwości”.
  7. Kluczem czy wytrychem? Metody rozwiązywania najtrudniejszych przypadków

Metody prowadzenia szkolenia:

Metody problemowe-przedstawienie sytuacji problemowej i wypracowanie wspólnego rozwiązania.

Praca superwizyjna z przypadkiem.

Metody ekspresji i impresji nastawione na emocje i przeżycia- drama.

Metody graficznego zapisu –flipchart.

Metody integracyjne.

Metody pracy we współpracy.

Gry dydaktyczne.

Bajka terapeutyczna.