Administracyjna zmiana imion i nazwisk obywatela polskiego w kraju i za granicą

Styczeń 22 | 10:00 - 15:00

| 365zł + VAT

Adresaci:

kierownicy i pracownicy urzędów stanu cywilnego, którzy zajmują się administracyjną zmianą imienia i nazwiska oraz pracownicy urzędów wojewódzkich w ramach sprawowanego nadzoru nad urzędami stanu cywilnego.

Cel:

Celem tego szkolenia jest podniesienie wiedzy pracowników w tym trudnym temacie, szczególnie gdy zmiana ta dotyczy zmiany nazwiska i imienia obywatela polskiego, który dokonał tej zmiany przed organem państwa obcego. Podniesienie poziomu wiedzy pracowników, którzy tą problematyką się zajmują przyczyni się do szybszej i bardziej sprawnej obsługi interesanta w usc i urzędzie wojewódzkim.

Prowadzący:

Krystyna Gładych –

• autorka licznych publikacji w zakresie rejestracji stanu cywilnego i zmiany imion i nazwisk,
  • członek zarządu Forum urzędników stanu cywilnego woj. małopolskiego, pomorskiego i mazowieckiego,
  • członek Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego RP,
  • wieloletni pracownik MSWiA
  • autorka książki „Vademecum kierownika USC”.

Program:

1. Podmioty uprawnione do zmiany imienia i nazwiska

2. Ważne względy zmiany imienia i nazwiska w orzecznictwie sądowym.

3. Jak prawidłowo powinien zostać wypełniony wniosek o zmianę imienia i nazwiska.

4. W jakich sprawach wymagane jest poświadczenie podpisu wnioskodawcy na wniosku i przez kogo.

5. Zmiana nazwiska małoletniego dziecka; jakim podlega ograniczeniom.

6. Jaka jest rola sądu rodzinnego w sprawie zmiany imienia i nazwiska małoletniego.

7. Jakie elementy powinna zawierać decyzja administracyjna i kiedy wymaga ona uzasadnienia.

8. Z jakim dniem decyzja administracyjna wywołuje skutki prawne dla wnioskodawcy.

9. Z jakim dniem decyzja administracyjna może zostać wpisana do aktu stanu cywilnego.

10. Czy zmiana imienia i nazwiska obywatelowi polskiemu może być dokonana przez organy państwa obcego i jakie powinny być to organy.

11. Projekty wzmianek dodatkowych o zmianie imienia i nazwiska dołączone do aktu stanu cywilnego.

Styczeń 22
365zł + VAT