ŚWIADCZENIE RODZICIELSKIE W WYSOKOŚCI 1000ZŁ WRAZ W WNIOSKIEM

Nowe świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł miesięcznie w pierwszym roku życia dziecka ma odpowiadać na realne potrzeby rodzin i zapewnić równe szanse na wsparcie finansowe niezależnie od zatrudnienia.

Dotychczas uprawnieni do zasiłku macierzyńskiego byli jedynie rodzice będący pracownikami, a także  podlegający ubezpieczeniu chorobowemu – samo zatrudnieni opłacający składki oraz osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe. Pozbawieni takiej pomocy byli rodzice bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowę o dzieło.

Od 1 stycznia 2016 roku nieubezpieczeni rodzice także będą dostawać po tysiąc złotych. To tak zwane „kosiniakowe”.

Zasiłek na dziecko

Czas wypłacania będzie uzależniony od tego, ile dzieci przyjdzie na świat:

• 52 tygodnie w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • 62 tygodnie przy bliźniętach,
  • 67 tygodni, jeśli na świat przyjdą trojaczki,
  • 69 tygodni przy czwórce niemowląt,
  • 71 tygodni, jeśli urodzi się pięcioro lub więcej dzieci.

Nawet jeśli w tym okresie  rodzice podejmą pracę, nie stracą prawa do świadczenia. Zasiłek na dziecko otrzymają także rodzice przyjmujący dziecko na wychowanie, jednak w tym przypadku zastosowano ograniczenie wiekowe i jest nim ukończenie przez dziecko 7 roku życia (lub w wyjątkowych przypadkach, jeśli z ważnych przyczyn odroczono obowiązek szkolny – będzie mógł być to 10 rok życia). Taki zasiłek nie będzie przysługiwał zawodowym rodzicom zastępczym.

Wyrównanie do 1000 zł

Rodzice korzystający obecnie z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego i otrzymujący zasiłek macierzyński niższy niż 1000 zł, mogą po 1 stycznia 2016 roku spodziewać się podwyżki do tego poziomu ( wyrównanie)

Wzór wniosku

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski