ŚWIADCZENIA RODZINNE NA NOWYCH ZASADACH. ZMIANY OD 2016 R.

„Złotówka za złotówkę”

Rodziny korzystające z pomocy społecznej nie będą pozbawiane pomocy w sytuacji przekroczenia progu dochodowego. Ustawa wprowadza zasadę ”złotówka za złotówkę”, czyli świadczenie będzie obniżane o kwotę, o którą został przekroczony próg dochodowy

Dotychczas, gdy rodzina przekraczała próg dochodowy, traciła prawo do zasiłku rodzinnego i dodatków do zasiłku rodzinnego. Od stycznia 2016 roku, dzięki wprowadzeniu zasady „Złotówka za złotówkę”, zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego nie będą już odbierane, a jedynie stopniowo obniżane wraz ze wzrostem dochodu.

Za każde przekroczenie progu o 1 zł, łączna kwota świadczeń przysługujących rodzinie będzie pomniejszana o 1 zł.

Przykład

Rodzice z trójką dzieci otrzymują 500 zł świadczeń rodzinnych. Próg dochodowy uprawniający do świadczeń będzie wynosił 674 zł na osobę w rodzinie od 1 listopada 2015 r.

Załóżmy, że rodzice rozpoczynają pracę na część etatu lub biorą zlecenie i przekraczają próg o 300 zł. Od 1 stycznia 2016 r. zamiast tracić cały zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do zasiłku rodzinnego, dostaną je pomniejszone o kwotę przekroczenia. Czyli w tym konkretnym przypadku otrzymają 200 zł.

Minimalne świadczenie wypłacane według nowych zasad będzie wynosić 20 zł. Dla przykładu – jeśli rodzina przekracza kryterium o 380 zł, a uprawniona jest do zasiłku i dodatków w wysokości 400 zł, to od 400 odejmujemy 380 i oznacza to, że tej rodzinie należy się 20 zł. Gdyby ta różnica wynosiła 19 zł, rodzina już by nie otrzymała tego świadczenia.

Co obejmuje zasada „Złotówka za złotówkę”

Zasada “Złotówka za złotówkę” obejmie zasiłek rodzinny i dodatki do zasiłku rodzinnego z tytułu: urodzenia dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, samotnego wychowywania dziecka, wychowywanie dziecka w rodzinie wielodzietnej, kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, rozpoczęcia roku szkolnego, podjęcia przez dziecka nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski