REZYGNACJA Z URLOPU WYCHOWAWCZEGO

Ustawodawca przewidział możliwość rezygnacji z urlopu wychowawczego. Dotyczy to sytuacji, w których pracownik sam pragnie zrezygnować z urlopu wychowawczego przed upływem terminu tego urlopu. Omawiany przepis przewiduje możliwość rezygnacji z urlopu wychowawczego:

1) w każdym czasie – za zgodą pracodawcy,
2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

W pierwszym wypadku konieczna jest zgoda pracodawcy. W drugim przypadku, kiedy wymagane jest zawiadomienie pracodawcy, będzie on zobowiązany zastosować się do terminu wskazanego przez pracownika i dopuścić go do pracy w tym terminie.

Ustawodawca nie określa wprost formy, w jakiej pracownik zgłasza rezygnację z urlopu. Oznacza to, że pracownik może ją zgłosić pracodawcy także ustnie. Istotne jest, aby decyzja dotarła do wiadomości pracodawcy, który musi wyrazić na to zgodę, zwłaszcza gdy pracownik pragnie skorzystać z możliwości rezygnacji z urlopu wychowawczego bez uprzedniego zawiadomienia pracodawcy. Ustawodawca nie określa wprost formy, w jakiej pracownik zgłasza rezygnację z urlopu. Oznacza to, że pracownik może ją zgłosić pracodawcy także ustnie. Istotne jest, aby decyzja dotarła do wiadomości pracodawcy, który musi wyrazić na to zgodę, zwłaszcza gdy pracownik pragnie skorzystać z możliwości rezygnacji z urlopu wychowawczego bez uprzedniego zawiadomienia pracodawcy.

Autor: Rafał Andrzejewski

Ułatwienia dostępu