PRZEZ JAKI OKRES PRZYSŁUGUJE WYNAGRODZENIE CHOROBOWE?

Zgodnie z art. 92 kodeksu pracy pracownikowi należy się wynagrodzenie za czas niezdolności pracownika  do pracy wskutek:

1. Choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50 rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu,
  2. W przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy albo choroby przypadającej w czasie ciąży – w okresie wskazanym powyżej – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia,
  3. W czasie poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów – pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia.

W związku z powyższym wynagrodzenie za zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikowi nawet za jeden dzień nieobecności w pracy. Pracodawca po otrzymaniu druku ZUS ZLA jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie chorobowe za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy, a jeżeli pracownik ukończył 50. rok życia – za pierwsze 14 dni choroby.

Okres 33 dni ( a w stosunku do pracowników po 50 roku życia-14 dni), obciążający obowiązkiem wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę stanowi łączny okres w danym roku kalendarzowym, a więc sumę dni niezdolności do pracy. Po wyczerpaniu okresu 33 dni niezdolności do pracy, począwszy od 34 dnia niezdolności, przysługuje pracownikowi zasiłek chorobowy.

Lista zmian w prawie pracy jest znacznie większa. Dlatego też zapraszamy na szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2016 r., którego zagadnienia będą dotyczyć najnowszych zmian w prawie pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Rzeszów

Serdecznie zapraszamy.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski