NOWY WZÓR UMOWY O PRACĘ OD 22 LUTEGO 2016 roku

Od 22 lutego obowiązuje  nowy wzór umowy o pracę. Jest to pokłosie zmian wprowadzonych ze względu na zmiany w kodeksie pracy dotyczące ograniczeń w zawieraniu umów o pracę na czas określony. Od tej chwili pracodawcy będą musieli dokładnie wytłumaczyć dlaczego umowa jest zawierana na czas określony.

Już 1 grudnia opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika Rozporządzenie z 10 listopada 2015 zmieniające rozporzadzenie w sprawie zakresu prowadzenia….

Zmiana wzoru dokumentu

Dotychczas, standardowa umowa zawierała dane:

• pieczęć oraz REGON pracodawcy;
  • datę i miejsce zawarcia umowy
  • strony umowy – imię i nazwisko pracownika i jego miejsce zamieszkania oraz imię i nazwisko pracodawcy lub osoby reprezentującej (ew. upoważnionej do składania oświadczeń);
  • rodzaj umowy o pracę (na czas próbny, określony lub nieokreślony);
  • opis ustalonych warunków zatrudnienia (rodzaj i miejsce wykonywania pracy, wymiar czasu pracy, wynagrodzenie, inne warunki zatrudnienia);
  • termin rozpoczęcia pracy;
  • podpis strony umów;

Zasadniczą zmianą w stosunku do wcześniej obowiązującego wzoru umowy jest dodatkowy punkt. W dokumencie należy uwzględnić przyczyny, uzasadniające zawarcie umowy na czas określony pomimo przekroczenia limitu ich liczby lub czasu ich trwania.

Przypominam, iż zgodnie z nowymi regulacjami będą trzy rodzaje umów o pracę:

• na okres próbny,
  • na czas określony oraz
  • na czas nieokreślony.

Z Kodeksu Pracy zostanie usunięta umowę o pracę na czas wykonywania określonej pracy.

Lista zmian w umowach w prawie pracy jest znacznie większa. Dlatego też zapraszamy na szkolenie ze zmian w prawie pracy w 2016 r., którego zagadnienia będą dotyczyć najnowszych zmian w prawie pracy.
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Rzeszów

Serdecznie zapraszamy.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski