NOWY ABI POWINIEN SIĘ SZKOLIĆ

Administrator Bezpieczeństwa Informacji po zmianie przepisów to niezależny, kompetentny specjalista w swojej dziedzinie. Tymczasem w rzeczywistości jest z tym różnie.  Wielu dotychczasowych ABI nie posiada  takiej  wiedzy. Stwierdzam to niestety z wielką przykrością na podstawie cyklicznych szkoleń, które prowadzę.  Oczywiście zdarzają się wyjątki, ale najczęściej ABI często mają niewystarczającą wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych. Zdaję sobie sprawę, że taka sytuacja często ma miejsce nie z ich winy. Zazwyczaj  zatrudniani byli oni  na zupełnie innych stanowiskach. ABI najczęściej był takim złem koniecznym – tzw. „osoba z łapanki”. Po nowelizacji przepisów dotychczasowi ABI będą musieli podnosić swoje kwalifikacje i wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych.

Zadania nowego ABI są dokładnie uregulowane. Ze zwiększonymi zadaniami związana też będzie odpowiednio większa odpowiedzialność ABI.

Nowy ABI powołany i zarejestrowany będzie podlegał też kontroli zewnętrznej GIODO a brak odpowiedniej wiedzy jest warunkiem rejestracji oraz może być powodem wykreślenia z rejestru. GIODO oczekuje, że ABI, który zostanie zarejestrowany sprawnie przeprowadzi kontrolę w firmie na jego wniosek. Brak odpowiedniej wiedzy u ABI może skutkować kontrolą następczą GIODO  w jednostce.

Jeżeli ABi został powołany , a nie czuje się ekspertem to taka osoba powinna domagać się od swojego pracodawcy szkoleń. Pracodawca ma obowiązek zapewnić ABI środki niezbędne do należytego pełnienia funkcji ABI a jednym z takich środków może być  zapewnienie szkolenia. Bez nich nigdy nie Abi nie osiągnie wymaganej wiedzy specjalistycznej. Dziedzina ochrony danych osobowych nie należy do najłatwiejszych, dlatego też wymaga dokładnej i rzetelnej edukacji.

Osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje z zakresu ochrony danych osobowych i ABI zapraszamy na kompleksowe szkolenia z ABI prowadzone przez wysokiej klasy eksperta. Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo na stronach:

CZY JEST OBOWIĄZEK POWOŁYWANIA ADMINISTRATORA BEZPIECZEŃSTWA INFORMACJI?

OBOWIĄZEK POWOŁYWANIA ABI- PRAWDA CZY FAŁSZ?

Serdecznie zapraszamy.