E-ZWOLNIENIA LEKARSKIE OD STYCZNIA 2016R. PŁATNICY MUSZĄ ZAŁOŻYĆ PROFIL INFORMACYJNY

Od 1 stycznia lekarze formalnie mogą wystawiać już elektroniczne zwolnienia lekarskie. Nowe przepisy  weszły w życie 1 stycznia 2016 r., ale w celu dostosowania praktyki do nowych regulacji został przewidziany termin przejściowy uprawniający do posługiwania się zwolnieniami w formie papierowej – maksymalnie do końca 2017 r. Ustawodawca daje więc dwa lata na przystosowanie się do nowych zasad. Do końca 2017 roku to lekarz będzie decydował czy wystawić zwolnienie w formie drukowanej czy elektronicznej. Później wersja elektroniczna stanie się obowiązująca.

Nowe przepisy przewidują, że lekarz wystawiać będzie zwolnienie w formie elektronicznej, uzupełniając wirtualny profil pacjenta w portalu internetowym ZUS-u.

 

 

 

E-zwolnienia będą miały formę dokumentu elektronicznego, który poprzez bezpłatny system oferowany przez ZUS będzie uwierzytelniony przez:

  • kwalifikowany certyfikat albo
  • profil zaufany ePUAP.

Elektroniczne zwolnienia mogą wystawiać lekarze posiadający profil na PUE ZUS lub zintegrowaną z PUE aplikację gabinetową.

Gotowe zaświadczenie wystawione na profilu informacyjnym lekarza będzie automatycznie wpływało na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS, a stamtąd już bezpośrednio, w kolejnym dniu po otrzymaniu zaświadczenia, na skrzynkę płatnika.
O sposobie wystawienia zwolnień decyduje oczywiście lekarz. Będzie on miał też bezpośredni wgląd do wszystkich poprzednich udzielanych zwolnień lekarskich oraz wskazań medycznych ich wystawienia.

Jeśli płatnik jeszcze nie utworzył swojego profilu informacyjnego lub nie ma dostępu do Internetu wówczas  ubezpieczony będzie musiał dostarczyć pracodawcy  wydruk zaświadczenia na formularzu z systemu teleinformatycznego.

Wówczas taki dokument będzie musiał być podpisany i opieczętowany przez lekarza, który go wystawił. Lekarz będzie musiał w ciągu 3 dni roboczych przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS dane i informacje wystawione na dokumencie.

Jeżeli płatnik składek nie będzie posiadał profilu informacyjnego, będzie wówczas zobowiązany do pisemnego powiadomienia ubezpieczonego już w pierwszym dniu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu o obowiązku dostarczenia przez niego zaświadczenia w formie wydruku z systemu teleinformatycznego. Jeśli płatnik utworzy profilu informacyjny wówczas będzie zobowiązany w ciągu 7 dni  powiadomić zainteresowanego o ustaniu obowiązku dostarczania zwolnień od pracy.

Nowe przepisy mają ukrócić nadużycia. Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, ma umożliwić kontrolerom skuteczniejszą i natychmiastową weryfikację zaświadczeń, a w konsekwencji – oszczędności.

Do tej pory zanim wystawiony przez lekarza dokument docierał do pracodawcy, chory już wracał do pracy. W przypadku krótkich zwolnień, ZUS nie miał tak naprawdę realnych więc możliwości sprawdzenia ich zasadności.

Podstawa prawna:

Art.1, art.23. 24, art. 26 ustawy z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw (DZ.U. z 2015 r. poz. 1066).

Art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.).

Zakres tematyczny e-zwolnień jest szerszy. Dlatego też zapraszamy Państwa na szkolenie poświęcone e-zwolnieniom.

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdziecie Państwo klikając linki poniżej:

Białystok

Warszawa

Kraków

Rzeszów

Serdecznie zapraszamy.

 

Więcej na temat:

ZUS REJESTRUJE PIERWSZE ELEKTRONICZNE ZWOLNIENIA

ZMIANY W WYSTAWIANIU ZWOLNIEŃ LEKARSKICH. ELEKTRONICZNE ZWOLNIENIA LEKARSKIE (E-ZLA) OD STYCZNIA 2016 R.

 

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski