DNI WOLNE Z TYTUŁU OPIEKI NAD ZDROWYM DZIECKIEM DO 8 LAT ORAZ ZASIŁEK OPIEKUŃCZY

Rodzicom do 8 roku życia dziecka przysługują dni wolne oraz wypłata zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, szkoły czy też przedszkola. Warunkiem niezbędnym aby móc skorzystać z tego uprawnienia jest podleganie  rodzica ubezpieczeniom społecznym w ZUS ( chorobowe).

Opieka nad zdrowym dzieckiem do 8 lat przysługuje na okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Rodzic będzie mógł  wykorzystać 60 dni wolnych od pracy w danym roku kalendarzowym.

W myśl  ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek z tytułu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem przysługuje w przypadku:

• nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę nad dzieckiem.

Dokumentem, jaki należy złożyć w celu uzyskania zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko oraz wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa