DNI WOLNE OD PRACY PRZYSŁUGUJĄCE PRACOWNIKOM WYCHOWUJĄCYM DZIECI

Rodzicom do 8 roku życia dziecka przysługują dni wolne oraz wypłata zasiłku opiekuńczego z powodu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, szkoły czy też przedszkola. W takiej sytuacji rodzic będzie  uprawniony do zasiłku nawet, jeżeli konieczność sprawowania opieki wystąpi w pierwszym dniu jego pracy. Aby skorzystać z tego uprawnienia rodzic musi podlegać ubezpieczeniom społecznym w ZUS( chorobowe).

Opieka nad zdrowym dzieckiem do 8 lat przysługuje na okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym. Rodzic będzie mógł  wykorzystać 60 dni wolnych od pracy w danym roku kalendarzowym.

W myśl  ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek z tytułu konieczności sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem przysługuje w przypadku:

  • nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza,
  • porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
  • pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej;

Zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał pod warunkiem, że nie ma innych członków rodziny mogących zapewnić opiekę nad dzieckiem.

Dokumentem, jaki należy złożyć w celu uzyskania zasiłku jest oświadczenie ubezpieczonego – w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko oraz wniosek o uzyskanie zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15.

Dziecko między 9. a 14. rokiem życia

 

Analogicznie roczna pula dni wolnych w tym przypadku także wynosi 60 dni, ale można z nich skorzystać tylko na ewentualną chorobę.

Dwa dni zwolnienia od pracy w celu sprawowanie opieki nad dzieckiem-art.188 kodeksu pracy

Pracownik wychowujący dziecko może wykorzystać dwa dni zwolnienia od pracy na dziecko w wieku do 14 lat art.188 kodeksu pracy.

Kodeks pracy przyznaje osobie wychowującej przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia ( art. 188 w zw. z art. 189¹§). Wymiar tego zwolnienia wynosi dwa dni w roku kalendarzowym. Jeśli te dni nie zostaną wykorzystaną przez pracownika w danym roku kalendarzowym, to nie przechodzą na rok następny. W razie ich nie wykorzystania pracownikowi nie przysługuje żaden ekwiwalent.

Prawo do dwóch dni zwolnienia na dziecko przysługuje niezależnie od ilości wychowywanych dzieci.

 

Ważne:

Dwudniowe zwolnienie przysługuje pracownikowi wychowującemu dziecko. Dotyczy to rodziców, opiekunów dziecka i  wychowujących dziecko własne lub przysposobione, a także osób które przyjęły dziecko jako rodzina zastępcza. Uprawnienie to nie przysługuje osobom pozbawionym władzy rodzicielskiej.

Prawo do dwóch dni opieki nad dzieckiem przysługuje zarówno pracownicy, jak pracownikowi. Jeżeli oboje rodzice tudzież opiekunowie są zatrudnieni, z uprawnienia może skorzystać jedno z nich  (art. 189¹ k.p). Dopuszczalna jest również możliwość podzielenia się dwoma dniami opieki w taki sposób, że każde z nich korzysta z jednego dnia.

W literaturze przedmiotu wskazuje się, że jeśli jedno z rodziców tudzież opiekunów dziecka nie pozostaje w zatrudnieniu np. świadczy usługi na podstawie umowy zlecenie, prowadzi własną działalność gospodarczą lub wcale nie pracuje, drugi rodzic, który jest zatrudnione na podstawie stosunku pracy, ma prawo do skorzystania z dni opieki.

Pracodawca ma prawo żądać oświadczenia od pracownika, że drugi rodzic (opiekun dziecka) z tego uprawnienia nie korzysta.

 Reasumując:

Sześćdziesięciodniowy urlop pobrany na opiekę nad dzieckiem jest płatny w 80%. Korzystanie z niego nie wyklucza możliwości wzięcia dwóch, w pełni płatnych dni wolnych. W sumie więc rodzic wychowujący dziecko do 14. roku życia ma prawo do 62 dni na opiekę nad dzieckiem rocznie. Na ilość tych dni nie wpływa liczba dzieci znajdujących się pod opieką, a prawo do dni wolnych nie przechodzi na kolejny rok. Co ważne dotyczy ono nie tylko rodziców biologicznych, ale wszystkich opiekunów prawnych.

 

Zasiłek opiekuńczy na dziecko, które kończy 14 lat

Zgodnie z art. 33 ust. 1  ustawy zasiłkowej, zasiłek opiekuńczy wypłaca się przez okres zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki, nie dłużej jednak niż przez:

  • 60 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (w przypadkach określonych w art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej) lub chorym dzieckiem w wieku do lat 14,
  • 14 dni w roku kalendarzowym, jeżeli opieka sprawowana jest nad innym chorym członkiem rodziny (w tym nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat).

Łącznie na opiekę nad dziećmi i innymi członkami rodziny przewidziano okres nie dłuższy niż 60 dni w roku kalendarzowym (art. 33 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

 

Ważne: Limit 60 dni (odpowiednio 14 dni) opieki w roku kalendarzowym stosuje się do wszystkich osób uprawnionych do zasiłku opiekuńczego, niezależnie od ich liczby oraz bez względu na liczbę dzieci i innych członków rodziny wymagających opieki (art. 33 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownik sprawuje osobistą opiekę nad chorym dzieckiem przed dniem, w którym przypadają czternaste urodziny dziecka, to nadal korzysta z zasiłku opiekuńczego w ramach 60 dni limitu przysługującego na dziecko w wieku do lat 14. Wraz z ukończeniem  przez dziecko 14 lat, pracownik może nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad tym dzieckiem (jako chorym członkiem rodziny), ale już nie dłużej niż przez maksymalny okres 14 dni w roku kalendarzowym –o ile nie zostanie przekroczony limit 60 dni. Do limitu 14 dni nie zalicza się okresu opieki wykorzystanego przed ukończeniem przez dziecko czternastego roku życia.

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – Ustawa_z_dnia_25_czerwca_1999_r._o_świadczeniach_pieniężnych

 

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl
www.cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski

Ułatwienia dostępu