CZY PRZY WYLICZANIU WYNAGRODZENIA CHOROBOWEGO STOSUJE SIĘ OKRES WYCZEKIWANIA?

Do uzyskania prawa do wynagrodzenia chorobowego nie wystarczy podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Przy określaniu okresu wyczekiwania na prawo do wynagrodzenia chorobowego ma znaczenie okres podlegania temu ubezpieczeniu, który wynosi:

• Przy dobrowolnym ubezpieczeniu – 90 dni.
  • Przy obowiązkowym ubezpieczeniu – 30 dni,

Od pierwszego dnia ubezpieczenia wynagrodzenie chorobowe przysługuje:

• Pracownikom posiadającym wcześniejszy, co najmniej dziesięcioletni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
  • Pracownikom – absolwentom szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych (termin 90 dni w przypadku absolwentów szkół należy liczyć od daty podanej w świadectwie, a w przypadku absolwentów szkół wyższych od dnia złożenia egzaminu dyplomowego).
  • Pracownikom, którzy będąc posłami i senatorami, przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
  • Pracownikom, których niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.

COGNITIO – Centrum Przedsiębiorczości i Szkoleń s.c.
biuro@cognitio.edu.pl

opracował: Rafał Andrzejewski